Położenie w mieście:
Kościół świętych Konstantyna i Heleny (tr. Sveti Konstantin-Elena Kilisesi, bg. Св. св. Константин и Елена) to jedna z dwóch świątyń Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego, znajdujących się w Edirne. Drugim kościołem tego obrządku w mieście jest kościół świętego Jerzego. Kościół świętych Konstantyna i Heleny został zbudowany w 1869 roku, w przeciągu zaledwie siedmiu miesięcy. Budowę świątyni sfinansowali Bułgarzy z obszaru Macedonii i Tracji.
Kościół świętych Konstantyna i Heleny w Edirne
Patriarchat Bułgarski jest jednym z autokefalicznych Kościołów prawosławnych, liczący około 8 milionów wiernych. Patronami kościoła w Edirne są: cesarz rzymski Konstantyn, święty Kościoła prawosławnego oraz jego matka Helena, uznawana za świętą w Kościołach katolickim i prawosławnym.
Przedsionek kościoła
Budynek ten stanowi doskonały przykład architektury cerkiewnej tego okresu. Jest trójnawową pseudobazyliką, co oznacza, że jego nawa główna jest niewiele wyższa od naw bocznych. Powierzchnia budowli wynosi około 600 metrów kwadratowych. Ściany zostały wzniesione z kamieni, a od wewnątrz dwie kolumnady podpierają zadaszenie. W 1888 roku we wschodniej nawie kościoła został pochowany metropolita wspólnoty z Edirne, Ewstatij. Jego nagrobek przeniesiono w pobliże głównego wejścia do budynku podczas remontu w 2008 roku.
Nagrobek metropolity Ewstatija
Po drugiej wojnie bałkańskiej w 1913 roku Bułgarzy zostali wygnani z terenów tureckiej Tracji, a ich kościół został opuszczony i zaczął popadać w ruinę. Dopiero w 2006 roku doszło do porozumienia turecko-bułgarskiego, dotyczącego przeprowadzenia renowacji świątyni. Po wielu latach zaniedbania, w 2008 roku kościół przeszedł gruntowny remont, częściowo finansowany przez rząd Bułgarii.
Kościół świętych Konstantyna i Heleny w Edirne
Władze bułgarskie przekazały 400 tysięcy euro na prace renowacyjne oraz dodatkowo 70 tysięcy lewów na wykonanie ikonostasu czyli pokrytej ikonami ściany we wnętrzu świątyni. Ikonostas w kościele świętych Konstantyna i Heleny ozdobiony jest 74 ikonami. Został stworzony na podstawie zdjęć oryginalnego ikonostasu, wykonanych w latach 30-tych XX wieku.
Wnętrze świątyni z widocznym ikonostasem
Podczas prac rekonstrukcyjnych odkryto kilka zabytkowych inskrypcji. Jedna z nich upamiętnia czasy wojny rosyjsko-tureckiej (1877-1878), kiedy to Edirne zostało zdobyte przez Rosjan. Rosyjski tekst inskrypcji głosi "Ku braterskiej pamięci od Rosjan dla Bułgarów, wrzesień 1878". Inskrypcja ta jest obecnie umieszczona nad wschodnim wejściem na teren podwórza kościelnego. Natomiast nad wejściem do kościoła po zachodniej stronie budynku wmurowana jest inskrypcja w języku bułgarskim, upamiętniająca poświęcenie cerkwi w 1869 roku.
Inskrypcje na kościele świętych Konstantyna i Heleny w Edirne (kliknij, aby powiększyć)
14 września 2008 roku nastąpiło uroczyste otwarcie kościoła dla wiernych. W obchodach uczestniczył patriarcha Bułgarii Neofit oraz przedstawiciele władz obu krajów: premier Bułgarii Sergej Staniszew i turecki minister turystyki Gunay Ertuğrul. Po przemowach i modlitwach, uczestnicy wspólnie zasadzili drzewka w ogrodzie należącym do kościoła.
Ogród przed kościołe
Położenie
Kościół stoi w dzielnicy Kirişhane, a dokładnie - w sąsiedztwie Abdurahman, przy ulicy Mezarlık, niedaleko ujścia rzeki Tundża do Maricy.
Informacje praktyczne
Teren kościoła bywa otwarty dla turystów, natomiast jego wnętrze jest zazwyczaj zamknięte. Należy poprosić dozorczynię o otwarcie świątyni. We wnętrzu kościoła robienie zdjęć jest oficjalnie zabronione, ale można uzyskać pozwolenie na wykonanie kilku fotografii.
Kościół świętych Konstantyna i Heleny w Edirne
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
Odpowiedzi
Dzieki za zdjęcia
Wysłane przez Uzman (niezweryfikowany) w
Kurczę, ale ładny. Delikanty i z klasą.
Aj tam, aj tam, wcale
Wysłane przez lukroman w
Aj tam, aj tam, wcale nie ładny. Interesujące natomiast jest to, że odbudowany przez Bułgarię. Moze kościoły w Bułgarii też odbudują?
Swoją drogą,w którymś z meczetów w Edirne, na tablicy informacyjnej napisano o barbarzńcach bułgarskich, co zniszczyli bez wojennej potrzeby zabytek. Albo jakoś tak, pewnie Iza ma to zarejestrowane.. Bo odnoszę wrażenie, że o bułgarskich najeźcach zła pamięć w Turcji jest...