Kościół świętego Jerzego w Edirne

Współrzędne GPS: 41.680237, 26.570587

Położenie w mieście: 

W Edirne działają obecnie dwa kościoły należące do Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Oprócz bardziej znanego kościoła świętych Konstantyna i Heleny w mieście znajduje się kościół świętego Jerzego, zbudowany w drugiej połowie XIX wieku i oficjalnie konsekrowany 24 lipca 1880 roku.

Po wielu latach zaniedbania kościół został gruntownie wyremontowany i ponownie otwarty dla wiernych w 2004 roku. W uroczystości tej uczestniczyli ówczesny patriarcha Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego - Maksym oraz premier Bułgarii - Simeon von Sachsen-Coburg und Gotha.

Wnętrze świątyni jest bogato zdobione przez składające się na ikonostas ikony, tron biskupa i ambonę oraz ornamenty umieszczone w górnej części filarów wspierających budynek. Niestety często jest zamknięty dla zwiedzających, więc trzeba nastawić się na zastanie zamkniętej bramy i brak możliwości wejścia do środka.

Położenie

Kościół świętego Jerzego położony jest w dzielnicy Kıyık, przy ulicy Tavukçu Sokak, na wschód od historycznego centrum Edirne. Od najsłynniejszego meczetu miasta - Selimiye - dzieli go dystans 800 metrów.

Powiązane artykuły: