Region:
Jeszcze kilka lat temu o istnieniu miasteczka Gazipaşa, położonego na wschód od Alanyi, nie wiedział prawie żaden turysta. Jednak wraz z otwarciem nowego lotniska, które w 2011 roku rozpoczęło przyjmowanie lotów charterowych, Gazipaşa pojawiło się w świadomości wielu wczasowiczów. Dzięki temu lotnisku czas przejazdu do hoteli w okolicach Alanyi uległ znacznemu skróceniu dla tych osób, które trafiły na linie lotnicze korzystające z niego zamiast z ogromnego, ale odległego lotniska w Antalyi. Miasto Gazipaşa ciągle jeszcze jest spokojną miejscowością o charakterze rolniczym, ale najprawdopodobniej w przyszłości podzieli los Alanyi i Side, niewielkich miasteczek zmienionych w popularne kurorty turystyczne.
Dzieje osadnictwa w Gazipaşa związane są z istniejącą na tym terenie osadą znaną w czasach antycznych jako Sallune/Selinus i zostały dokładniej opisane w poświęconym temu starożytnemu miastu tekście.
Obecnie lokalna gospodarka opiera się na rolnictwie - równinny pas wybrzeża jest wykorzystywany do upraw owoców cytrusowych oraz bananów. Od Gazipaşa rozpoczyna się największe tureckie zagłębie uprawy bananów, którego sercem jest oddalony o 83 km na wschód Anamur. Przy drodze z Gazipaşa do Anamuru położone jest nawet miasteczko o wszystko mówiącej nazwie Muzkent (Miasto Bananów). W ostatnich latach na wybrzeżu zbudowano także wiele szklarni, w których uprawia się ogórki, truskawki - jeszcze niedawno prawie całkowicie w Turcji nieznane, oraz karczochy.
Na północ od Gazipaşa ciągnie się pasmo gór Taurus, odgraniczające przybrzeżne równiny od centralnej Anatolii. W tych górach wypasane jest bydło, owce i kozy, pozyskuje się tam także drewno. Ponadto część mieszkańców Gazipaşa trudni się rybołówstwem.
Odcinek wybrzeża ciągnący się na zachód i wschód od Gazipaşa ma zróżnicowany charakter - oprócz piaszczystych plaż znajdują się na nim strome, kamieniste, schodzące prosto do wody zbocza oraz urokliwe, niewielkie zatoczki. Plaże w okolicach Gazipaşa znajdują się pod ochroną jako miejsce lęgowe żółwi Caretta caretta.
W przeciągu ostatnich kilku lat władze lokalne podejmują wysiłki mające na celu przyciągnięcie do Gazipaşa turystów. Oprócz wspomnianego wyżej międzynarodowego lotniska, w miasteczku powstaje nowoczesna marina jachtowa. Warto śpieszyć się z odwiedzinami w tym miejscu zanim całkowicie zatraci ono swój spokojny charakter i zmieni się w kolejny kurort śródziemnomorski.
Informacje praktyczne
Noclegi
Baza hotelowa w Gazipaşa nie jest rozbudowana, do wyboru jest tu kilka prostych pensjonatów oraz dwa ośrodki wypoczynkowe oferujące standardowe udogodnienia dla wczasowiczów. Godny wspomnienia jest Baysal Apart Otel, położony w drodze z centrum na plażę, niedaleko antycznego akweduktu oraz Delfin Hotel, znajdujący się nieopodal wybrzeża. Dwa ośrodki typu all inclusive, zlokalizowane tuż nad morzem to Selinus Beach Club Hotel oraz Grand Akca Hotel.
Ciekawą alternatywę noclegową stanowi nowy Dom Nauczyciela (tr. Öğretmen Evi), położony w centrum miasteczka, przy ulicy Yıldız, oferujący czyste pokoje za przystępną cenę.
Wyżywienie
Wzdłuż głównej, przelotowej ulicy miasta, działa kilka niewielkich restauracji, nastawionych na lokalną klientelę. Wśród nich warto wspomnieć o restauracji Akdeniz, na tyłach której działa Dom Nauczyciela.
Zakupy
W Gazipaşa działa wiele sklepów spożywczych i przemysłowych. Ponadto co poniedziałek odbywa się w miasteczku targ tekstylno-przemysłowy, a co piątek - warzywno-owocowy.
Co warto zobaczyć:
W samym Gazipaşa najciekawszym miejscem do odwiedzenia dla osób zainteresowanych historią są rozległe ruiny antycznego miasta Selinus, położone między centrum a wybrzeżem morskim.
Ponadto w pobliżu Gazipaşa położonych jest kilka innych starożytnych miast, z których dwa są łatwo dostępne z racji lokalizacji na wybrzeżu śródziemnomorskim. Mowa tu o położonym 10 km na zachód od Gazipaşa starożytnym Iotape oraz o zlokalizowanej w kierunku wschodnim (23 km) Antiochii ad Cragum. Z kolejnych położonych przy wybrzeżu miast, Kestros (36.23636, 32.32956) i Nephelis (36.17546, 32.38295), niewiele się zachowało, a dojazd do nich jest stosunkowo trudny z powodu braku kierunkowskazów i kiepskiego stanu dróg.
W górach Taurus czekają na zawziętych podróżników kolejne antyczne ruiny, dotarcie do których jest wielce problematyczne, a ich eksploracja - mocno utrudniona przez kamienisty teren i gęstą roślinność. Do tych zapomnianych miast należą: Lamos (36.24069, 32.45036) i Direvli-Kalesi (36.25008, 32.52113).
Jak dotrzeć?:
Samolotem: lotnisko, znane obecnie jako Gazipaşa-Alanya Havalimanı, położone jest po zachodniej stronie miasta, niedaleko trasy D400. W sezonie letnim obsługuje niewielką część ruchu turystycznego z Europy, a poza sezonem można z niego polecieć do Stambułu oraz do kilku miast niemieckich.
Autokarem: autokary podróżujące biegnącą wybrzeżem śródziemnomorskim trasą z Antalyi i Alanyi do Mersinu, Tarsus i Adany oraz dalej na wschód zatrzymują się w Gazipaşa. Dworzec autokarowy położony jest tuż przy tej trasie, w centrum miasta.
Minibusem: z Alanyi kursują do Gazipaşa dolmusze, odjeżdżające co godzinę z okolicy bazaru piątkowego (Cuma Pazarı).
Samochodem: przez Gazipaşa przebiega trasa D400, łącząca leżącą na zachodzie Antalyę (180 km) z Anamurem (88 km), Mersinem (320 km) i Adaną (395 km) na wschodzie.
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz