Region:
Elaiussa Sebaste to starożytne rzymskie miasto, założone w II wieku p.n.e. i zamieszkane aż do IX wieku n.e. Istnieją również teorie, że osadnictwo na tym terenie sięga znacznie wcześniejszych czasów, nawet hetyckich. Miasto, jak zresztą sama nazwa wskazuje, słynęło z uprawy drzew oliwnych.
Początkowo osadnictwo kwitło na maleńkiej wysepce, oddzielonej od lądu wąskim przesmykiem. Ta część miasta nazywana była Elaiussa co oznaczało oliwkę. Osadnictwo na lądzie stałym zainicjował kapadocki król Archelaus, który nazwał tę część osady Sebaste.
Złoty wiek Elaiussa przypadł na końcowe lata I wieku n.e., gdy rzymski cesarz Wespazjan pokonał cylicyjskich piratów, nękających wcześniej te rejony. Jednakże pod koniec III wieku n.e. miasto zaczęło powoli chylić się ku upadkowi, z powodu najazdów perskich, a następnie wojowniczych Izauryjczyków.
Obecnie tereny pierwszego osadnictwa (Elaiussa) znajdują się na półwyspie oddzielonym od drugiej części miasta (Sebaste) przez autostradę. Po stronie osady położonej przy wybrzeżu odkryto ruiny łaźni, cysternę, mury obronne oraz falochron, jak również małą bazylikę na planie koła.
W części osady położonej od strony lądu znajduje się datowany na II wiek n.e. mały teatr, z zaledwie 23 rzędami siedzisk. Obok niego położona jest agora, na środku której zbudowano niegdyś kościół. Jedyna świątynia z czasów przedchrześcijańskich w Elaiussa Sebaste znajduje się na wzgórzu powyżej miasta. Ze świątyni zachowały się do dnia dzisiejszego zaledwie dwie kolumny w stylu koryncki. Pomiędzy świątynią a agorą można podziwiać duży kompleks łaźni.
Wśród ruin Elaiussa Sebaste znajduje się również najbogatsza nekropolia, jaką do tej pory odnaleziono w miastach cylicyjskich. Obejmuje ona prawie sto grobowców o różnych stylach i rozmiarach.
Wodę do miasta dostarczały dwa akwedukty, z których ten położony na zachód od miasta jest w stosunkowo dobrym stanie. Naprzeciwko akweduktu znajduje się charakterystyczny sarkofag, znany jako "Grób Księżniczki", który jest świetnym przykładem anatolijskiej tradycji nagrobkowej.
Dojazd:
Elaiussa Sebaste jest położona 55 kilometrów od Mersinu w kierunku na Silifke, w rejonie Cylicji Zachodniej na Wybrzeżu Morza Śródziemnego.
Aby dostać się do ruin trzeba dysponować własnym lub wynajętym samochodem, ewentualnie zdecydować się na 3-kilometrowy spacer z pobliskiego Kızkalesi lub liczyć na transport autostopem.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz