Piwo

Chociaż Turcję zamieszkują muzułmanie, to picie piwa jest szeroko rozpowszechnione. W miastach znajdują się piwiarnie, gdzie oprócz piwa można zamówić przekąski na zimno i na ciepło. Istnieją jednak pewne miasta, zwłaszcza na wschodzie i południowym-wschodzie kraju, których mieszkańcy mają bardziej tradycyjne podejście do tego tematu, i tam można mieć trudności w zakupie alkoholu, nie wspominając już o jego publicznym spożywaniu.

Tuborg licencyjny, podawany w Turcji

Na wschodzie kraju jest również trudniej znaleźć piwo w sklepach, chociaż sieciowe supermarkety i niektóre dyskonty spożywcze mają je na stanie. Wyjątkiem w południowo-wschodniej Anatolii wydaje się być miasto Gaziantep, w którym alkohol wydaje się być oferowany na każdym rogu i w każdym sklepie...

Piwo Efez o zmierzchu

W Turcji występuje kilka gatunków piwa, ale niewątpliwie najpopularniejszym z nich jest Efes Pilsen produkowany prze Efes Beverage Group. Piwo to ma także swoją wersję light z mniejszą zawartością alkoholu, wersję dark, czyli piwo ciemne, oraz wersję extra ze zwiększoną zawartością alkoholu.

Piwo Efez w trzech odmianach

Piwo marki Efez można kupić w każde części Turcji, jest również często podawane w restauracjach oraz w piwiarniach. Piwiarnie znajdują się w większych miastach Turcji, takich jak Ankara, Istanbul czy Adana, natomiast w mniejszych miasteczkach są raczej nie do odnalezienia.

Piwiarnia w Istanbule

Kolejna popularna w Turcji marka piwa to produkowany na duńskiej licencji Tuborg. Również ta marka jest sprzedawana w Turcji w kilku odmianach, które różnią się zawartością alkoholu oraz kolorem puszki lub etykiety.

Piwo Tuborg

Marką, którą warto polecić piwoszom, niestety dość trudną do dostania w sklepach, a praktycznie nie podawaną w lokalach jest Marmara Kırrmızı. Ma wyjątkowo dobry smak, zbliżony do znanych nam polskich marek.

Piwo Marmara Kirrmizi w towarzystwie :)

Przebywając w Turcji należy mieć jednak świadomość, że w pewnych okresach czasu, na przykład podczas Ramadanu, muzułmanów obowiązuje ścisły post. Uprzejmość wymaga, aby wtedy powstrzymać się od zbyt otwartego afiszowania się z piciem piwa. Trudności z zakupem mogą również wystąpić w dniach wyborów - wtedy istnieje oficjalny zakaz sprzedaży alkoholu, chociaż oczywiście nie wszystkie sklepy go przestrzegają...

Piwo Efez jest dobre dla wszystkich :)

Dodatkowo pragniemy przypomnieć, że w cieplejszym klimacie wpływ alkoholu na organizm jest odmienny niż w Polsce, więc piwo należy kosztować z umiarem podyktowanym zdrowym rozsądkiem.

Piwko Efez na plaży w upalny dzień...

Odpowiedzi

piwo jak piwo bez rewelacji,

piwo jak piwo bez rewelacji, szczególnie że robią je dla turystów ale po co pic piwo w kraju, w którym są fantastyczne wina kapadockie - lekkie i aromatyczne - bardzo przyjemne do popijania wieczorem...

Piwo tureckie

Piwo jest okropne, nie pijcie tej wody mydlanej

Efes

Naprawde polecam !

piwo Efez

Świetne piwo - pijaliśmy je w tym roku na wakacjach w Turcji - mocno schłodzone orzeźwiało - szczególnie smakowało wieczorem gdy wilgoność powietrza była wysoka. Żałuję, że nie mogę zakupić piwa w rodzinnym mieście.

piwo efes

Rzeczywiście niezłe. Każde piwo dodatkowo zyskuje na odpowiednim schłodzeniu i piciu w czasie upału. Dla stroniących od alkoholu najlepszym środkiem na ugaszenie pragnienia jest zimny ayran.

Po ile piwo ?

Brakuje mi tylko cen ? Po ile piwo w sklepie, knajpie itp ? Jakas przyblizona cena ;)

cena

W zeszłym tygodniu było tak: w knajpie nad Morzem Śródziemnym po 7 Lirów (14 zl.) za 0,5 l. W sklepach po 2,5-3 Liry.

:)

kraj: Turcja waluta: lir turecki kod waluty: TRY kurs: 1 USD - 1.866 TRY kurs: 1 PLN - 0.570 TRY

w hotelu bylo po 2,5 € za

w hotelu bylo po 2,5 € za male ale na miescie mozna bylo juz za tyle kupic puszeczke ewetualnie okolo 3$ ale to oczywiscie zalerzy od regionu i od sprzedawcy

Ceny 2013

Tutaj należy sie małe odświeżenie cen. Niestety wszystko podrożało, a zwłaszcza alkohol po wprowadzeniu ustatwy zwiększającej procentowy udział akcyzy w uzywkach. Od października 2012 roku alkohole podrożały średnio o 20%.

Obecnie w supermarketach, w których można kupic alkohol (Carrefour, Migros) ceny kształtują się mniej więcej tak (piszę z pamięci)

Efez Pils - 3,40 do 3,70 YTL

Tuborg Green - 3,30 do 3,70 YTL

Marmara 3,20 - 3,40 YTL (za 0,7l)

Mariachi (jak nasz desperatos) - 4 do 4,20 YTL

 

To są ceny ze Stambułu. W innych miastach mogą być inne, niekoniecznie nawet tańsze.

a kawowy?

z efezów jest jeszcze Efez Dark Brown, o smaku kawy, dla mnie bomba :)