Położenie w mieście:
Położone w ścisłym centrum Izmiru Muzeum Archeologiczne jest oficjalnie zaklasyfikowane jako muzeum regionalne (w odróżnieniu od placówek lokalnych), w uznaniu bogactwa jego zbiorów. Eksponaty w nim wystawione są rzeczywiście ciekawe, ale sposób ich ekspozycji pozostawia wiele do życzenia, a owa klasyfikacja muzeum sprawia, że bilety wstępu są stosunkowo drogie.
Nieco historii
Muzeum Archeologiczne w Izmirze zostało powołane do życia w 1924 roku, a jego zbiory udostępniono zwiedzającym w 1927 roku. Początkowo mieściło się w opuszczonym kościele zwanym Ayavukla w dzielnicy Basmane.
W 1951 roku przeniesiono je do znajdującego się w Parku Kultury Pawilonu Edukacji Narodowej, jednakże dość szybko okazało się, że również ta siedziba jest niewystarczająca ze względu na bogate i stale powiększające się zbiory muzealne. W 1984 roku Muzeum Archeologiczne zostało więc ponownie przeniesione do specjalnie przeznaczonego do jego funkcjonowania budynku w dzielnicy Konak, gdzie mieści się po dziś dzień.
Lokalizacja
Muzeum Archeologiczne oraz sąsiadujące z nim Muzeum Etnograficzne położone są w Parku Bahribaba, w samym centrum Izmiru. Z placu Konak, świetnie skomunikowanego z resztą miasta zarówno metrem, jak i autobusami, można tu dojść w maksimum 5 minut.
Ekspozycje
Muzeum posiada dwa piętra, a ekspozycje udostępnione zwiedzającym znajdują się na parterze oraz pierwszym piętrze. Nieco eksponatów jest również wystawionych na świeżym powietrzu. Drugie piętro budynku to magazyny, laboratoria itp.
Na parterze, naprzeciw wejścia znajduje się ciekawa mapa ścienna, prezentująca w zarysie najważniejsze cywilizacje, które rozwijały się na terenie Anatolii. Reszta parteru to sala z posągami kamiennymi, wśród których dominują ilościowo rzeźby z okresu rzymskiego, pochodzące między innymi z Halikarnasu (współczesne Bodrum) oraz Efezu.
Na pierwszym piętrze położona jest sala ze zbiorami ceramicznymi imienia profesora Ekrema Akurgala. Był to jeden z najznamienitszych tureckich archeologów. Zebrane w tej sali naczynia są zaprezentowane w porządku chronologicznym (od neolitu do czasów bizantyjskich) i geograficznym. Warto wymienić tu znaleziska z pobliskich miast jońskich: Klazomenaj, Teos i Erythraju oraz prehistoryczne naczynia z Limantepe.
Odrębne, chociaż niewielkie, sekcje zostały poświęcone sarkofagom z terakoty, pochodzącym z pobliskiego Klazomenaj, oraz wyrobom z brązu. Wśród tych ostatnich uwagę przyciąga zwłaszcza posąg biegacza z I wieku p.n.e., odnaleziony w Kyme. Wyróżnia się on niesłychaną harmonią, a zarazem dynamiką przedstawienia sportowca - najprawdopodobniej zwycięzcy jednej z olimpiad.
Odrębną salę na pierwszym piętrze zajmuje skarbiec, gdzie zgromadzone zostały monety z różnych okresów historycznych, wyroby szklane oraz biżuteria złota i srebrna.
Na początku wspomniałam, że niestety ciekawe eksponaty zostały zaprezentowane w niezbyt udany sposób. Słabe oświetlenie włączające się i wyłączające na rozkaz kapryśnych fotokomórek przeszkadza w podziwianiu posągów. Opisom eksponatów, skądinąd bardzo szczegółowym, brak polotu. Brakuje też większej ilości map, planów, jak również prezentacji multimedialnych. W związku z tym wizytę w muzeum polecam wyłącznie fascynatom archeologii i historii.
Informacje dla zwiedzających
Muzeum Archeologiczne jest czynne codziennie za wyjątkiem poniedziałku, w godzinach od 8:30 do 17:30. Niech nie zwiedzie Was informacja o godzinnej przerwie w południe wywieszona przy wejściu - trafiliśmy akurat na tę porę dnia, a muzeum funkcjonowało bez zakłóceń. Cena biletu normalnego w 2010 roku wynosiła 8 TL. Na terenie muzeum można nieodpłatnie robić zdjęcia bez lampy błyskowej.
Obejrzyjcie galerię zdjęć z Muzeum Archeologicznego w Izmirze.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz