Region:
Limantepe jest osadą z czasów prehistorycznych, z epoki brązu, a w jego obrębie znajduje się starożytny port sprzed 2500 lat, częściowo zanurzony pod wodą. Obecnie Limantepe stanowi część współczesnego miasta Urla.
Początki osadnictwa pochodzą z 4 tysiąclecia p.n.e.. Port otoczony był fortyfikacjami, częściowo zanurzonymi w morzu - był to najstarszy znany nam sztuczny port na wybrzeżu egejskim. Znaleziska wydobyte z morza zawierają naczynia i urny, które najprawdopodobniej przybyły tu z Grecji oraz z Cypru.
Stanowisko archeologiczne Limantepe zostało odkryte przez Ekrema Akurgala w 1950 roku, a prace wykopaliskowe trwają od 1970 roku. Wiele z eksponatów wystawionych jest obecnie w izmirskim Muzeum Archeologicznym.
Z epoki brązu pochodzą trzy ważne warstwy kulturowe napotkane w Limantepe. Najniższa z nich należy do wczesnej epoki brązu i jest datowana na III tysiąclecie p.n.e. Druga - ze środowej epoki brązu pochodzi z II tysiąclecia, a najnowsza - z późnej epoki brązu - z czasów od XIV do XIII wieku p.n.e. Dwie wcześniejsze warstwy wskazują na związki Limantepe z pobliskimi stanowiskami w Tepekule (w Izmirze) oraz Panaztepe (u ujścia rzeki Gediz). Najmłodsza warstwa, w przybliżeniu chronologicznie równoległa do wojny trojańskiej, wykazuje bliskość kulturową z Mykenami.
W czasie naszej wizyty w Limantepe mieliśmy okazję śledzić pracę archeologów, w tym nurków, którzy ciągle wydobywają z dna morskiego eksponaty sprzed dwóch i pół tysiąca lat. Wstęp na teren wykopalisk jest bezpłatny.
Obejrzyjcie galerię eksponatów z Limantepe w Muzeum Archeologicznym w Izmirze.
Dojazd:
Z centrum Urli można się dostać do Limantepe spacerem wzdłuż malowniczej drogi wiodącej w kierunku nabrzeża czyli İskele. Przejście trasy nie powinno sprawnemu piechurowi zająć więcej niż 1 godzinę, gdyż odlegość wynosi około 5 kilometrów.
Do İskele kursują również dolmusze (cena przejazdu to 2 liry) i autobusy miejskie, których przystanek znajduje się nieopodal stanowiska archeologicznego.
Osobom, które cenią sobie komfort polecamy wybór taksówki. Za 15 lirów kierowca dowiezie nas w jedną stronę, a za 30 lirów zorganizuje mini-objazd po okolicy i dodatkowo zawiezie do stanowiska Klazomenaj z epoki kolonizacji jońskiej. Cenę należy ustalić przed rozpoczęciem wycieczki.
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz