Mosty Yalnızgöz i Beyazıd II w Edirne

Współrzędne GPS: 41.683601, 26.545300

Położenie w mieście: 

Aby dotrzeć z centrum Edirne do kompleksu meczetowego Bajezida II należy pokonać rzeką Tundża (tr. Tunca Nehri). Na szczęście nie trzeba przeprawiać się wpław - przejście suchą stopą zapewniają podróżnym dwa mosty, połączone ze sobą stylowym przejściem.

Mosty Yalnızgöz i Beyazıd II w Edirne Mosty Yalnızgöz i Beyazıd II w Edirne

Takie rozwiązanie jest konieczne, gdyż na wysokości meczetu Bajezida II rzeka Tundża dzieli się na dwie odnogi, tworząc pomiędzy nimi niewielką wyspę. Podczas wysokiego stanu wód w rzece teren wyspy staje się podmokły lub też całkowicie znika pod wodą.

Rzeka Tundża w Edirne Rzeka Tundża w Edirne

Idąc z kierunku meczetu Selimiye, z południowego-wschodu, najpierw przechodzi się przez most Yalnızgöz. Jego nazwa oznacza 'samotne oko'. Most to kamienna, kilku-przęsłowa konstrukcja, uznawana za dzieło o unikalnej urodzie. Została zaprojektowana przez najsłynniejszego osmańskiego architekta - Mimara Sinana na polecenie sułtana Selima II w 1567 roku.

Most Yalnızgöz w Edirne Most Yalnızgöz w Edirne

Most Yalnızgöz należy do sieci mostów zaprojektowanych przez Sinana w ramach budowy tzw. Drogi Sułtańskiej. Jej zamysł powstał za czasów panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego. Ta strategiczna droga miała połączyć Stambuł z Belgradem i umożliwić armii osmańskiej podbój terenów Europy. W swojej autobiografii Sinan wyliczył osiem mostów (w tym Yalnızgöz w Edirne), które zbudował w ramach tego projektu, a badacze dodają do jego wyliczenia kolejne cztery.

Most Yalnızgöz w Edirne Most Yalnızgöz w Edirne

Położony bliżej meczetu Bajezida II kamienny most noszący imię tego samego sułtana jest chronologicznie wcześniejszy. Powstał w 1488 roku, aby ułatwić wiernym dotarcie do świeżo zbudowanego kompleksu meczetowego. Naczelnym architektem odpowiedzialnym za budowę był Hayrettin, działający na zlecenie sułtana Bajazyda II.

Most Bajazyda II w Edirne Most Bajazyda II w Edirne

Z pewnego oddalenia mosty sprawiają wrażenie jednolitej konstrukcji, ale w rzeczywistości powstały w odstępie prawie całego wieku, jako odrębne budowle. Łączące je przejście, podparte łukami, zostało dodane jeszcze później, w 1611 roku. Miało za zadanie ułatwić przejście między mostami, które podczas wysokiego stanu wód w rzece stawało się znacznie utrudnione, a podczas powodzi - niemożliwe.

Przejście między mostami Yalnızgöz i Beyazıd II w Edirne Przejście między mostami Yalnızgöz i Beyazıd II w Edirne

Szerokość obu mostów wynosi około 6 metrów. W 2012 roku mosty przechodziły gruntowny remont i przejazd nimi nie był możliwy. Można było natomiast przejść nimi na piechotę, korzystając z przygotowanych podestów i obejść.

Widok z mostów na kompleks meczetowy Bajazyda II w Edirne Widok z mostów na kompleks meczetowy Bajazyda II w Edirne

Powiązane artykuły: