Most Fatiha

Współrzędne GPS: 41.091221, 29.060125

Położenie w mieście: 

Most Fatiha (Mehmeta Zdobywcy), nazywany również Drugim Mostem Bosforskim (po turecku Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, F.S.M. Köprüsü lub 2. Boğaziçi Köprüsü) to konstrukcja spinająca brzegi zatoki Bosfor w Istanbule. Most łączy zatem dwa kontynenty: Europę i Azję, co czyni go wyjątkową na skalę światową budowlą, oczywiście obok Mostu Bosforskiego.

Most Fatiha Zdjęcie udostępniła nam użytkowniczka portalu TwS karolcza.

Most przebiega pomiędzy dzielnicami Hisarüstü (po stronie europejskiej) a Kavacık (po stronie Azji). Jest zakotwiczonym grawitacyjnie mostem wiszącym, ze stalowymi podporami. Ma długość 1510 metrów, a jego szerokość to 39 metrów. Unosi się 64 metry nad wodami Bosforu. W momencie zakończenia jego budowy w 1988 roku był szóstym najdłuższym mostem wiszącym na świecie.

Mostem Fatiha przebiega trans-europejska autostrada E80 łącząca Edirne z Ankarą. W każdym kierunku jazdy prowadzą cztery pasy ruchu plus pas awaryjny. Z powodu zmiennego natężenia ruchu drogowego w różnych porach dnia, na moście zastosowano ciekawe rozwiązanie: w godzinach porannych pięć z ośmiu pasów ruchu prowadzi w kierunku Europy, a po południu - pięć pasów dedykowanych jest pojazdom zmierzającym do Azji.

Codziennie mostem przejeżdża około 150 tysięcy pojazdów, natomiast ruch pieszy nie jest na moście dozwolony. Przejazd mostem jest płatny w kierunku z Europy do Azji, a płatność za przejazd jest pobierana automatycznie, za pomocą zdalnego systemu OGS (tr. Otomatik Geçiş Sistemi), jak również przy użyciu kart magnetycznych KGS (tr. Kartlı Geçiş Sistemi).