Meczet Sulejmana w Edirne

Współrzędne GPS: 41.667599, 26.557699

Położenie w mieście: 

Niewiele osób wie, że w Edirne znajduje się meczet Sulejmana (tr. Süleymaniye Camii), znany także jako Beylerbeyi Süleyman Paşa Camii. Co prawda jest znacznie mniejszy i skromniejszy od słynnego stambulskiego odpowiednika, ale posiada dużą wartość historyczną, a w ostatnim czasie przechodzi gruntowną renowację, która z pewnością przywróci mu dawną świetność.

Meczet Sulejmana w Edirne

Meczet Sulejmana w Edirne został zbudowany w 1548 roku na rozkaz Gazi Sulejmana Paszy, wezyra sułtana Sulejmana Wspaniałego. Jest położony nad brzegiem rzeki Tundża.

Budowla składa się z jednego pomieszczenia - sali modłów, przykrytego półkolistą kopułą. Niegdyś przed meczetem znajdował się ganek z trzema półkopułami, ale z tego portyku zachowały się do naszych czasów jedynie kolumny i kilka łuków, wykonanych z kamiennych, biało-czerwonych ciosów nazywanych klińcami.

Meczet Sulejmana w Edirne

Pojedynczy minaret meczetu wznosił się z północno-wschodniego rogu budowli, ale również on zawalił się wskutek trzęsień ziemi, które nawiedziły Edirne w 1752 i 1953 roku.

Meczet Sulejmana w Edirne

Niestety z powodu prac remontowych w 2013 roku nie było możliwe wejście do wnętrza meczetu.

Położenie

Meczet Sulejmana znajduje się w dzielnicy Talatpaşa, przy przedłużeniu ulicy Alemdar Sokak.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: