Meczet Lari Çelebi w Edirne

Współrzędne GPS: 41.673698, 26.554300

Położenie w mieście: 

Meczet Lari Çelebi, potocznie nazywany przez mieszkańców Edirne meczetem Laleli, położony jest na placu wyznaczonym przez ulice Saraçlar, Medrese, Eski İstanbul oraz Lari Camii. Nosi imię nadwornego medyka sułtana Mehmeda Zdobywcy. Lari Çelebi pochodził z Persji i słynął z biegłości w swojej profesji.

Meczet Lari Çelebi w Edirne

Meczet Lari Çelebi został wzniesiony w 1514 roku. Poza tzw. meczetami imperialnymi, tj. zleconymi bezpośrednio przez sułtanów z dynastii Osmanów, jest to największy meczet w Edirne. Budynek z trzech stron otoczony jest przez kamienne portyki, z których każdy posiada cztery kolumny. Obecnie łuki utworzone przez kolumny portyków są przeszklone.

Meczet przykryty jest dwiema kopułami. Posiada jeden minaret, umiejscowiony w północno-wschodnim rogu budowli. Meczet ozdobiony jest inskrypcją w języku arabskim, pochodzącą z czasów jego budowy, zapisaną w stylu tulut. Sala modlitw o kształcie bardzo zbliżonym do kwadratu ma wymiary 11,65 na 11,70 metra.

Meczet Lari Çelebi w Edirne

W 1751 roku meczet został poważnie uszkodzony przez trzęsienie ziemi, a następnie naprawiony. Z tego okresu pochodzi drewniana kopuła, ufundowana przez İplikçi Ahmet Ağa. Niegdyś sąsiadował z meczetem stary cmentarz, zniszczony podczas budowy drogi w 1865 roku. Do naszych czasów zachowała się natomiast fontanna i budynek szkoły przy meczecie.

Powiązane artykuły: