Meczet Hıdır Ağa w Edirne

Współrzędne GPS: 41.677200, 26.560699

Położenie w mieście: 

W Edirne, oprócz najbardziej znanych historycznych meczetów, nazywanych imperialnymi, stoi wiele mniejszych i rzadziej odwiedzanych budynków, pełniących funkcje religijne. Jednym z nich jest Hıdır Ağa Camii, który z powodu bliskości najsłynniejszego meczetu Edirne bywa nazywany 'małym Selimiye'.

Meczet Hıdır Ağa w Edirne

Nie jest znana dokładna data budowy meczetu Hıdır Ağa, ale podobno wzniesiono go przed 1569 rokiem. Z pewnością wiadomo, że meczet przeszedł remont w 1866 roku, ale już po 12 latach został poważnie uszkodzony podczas wojny z Rosją. Kolejne naprawy budowli wykonywano pod koniec XIX wieku i w latach 70-tych XX wieku. Jednak dopiero w 1993 roku przeszedł gruntowną renowację, finansowaną przez Główny Zarząd Fundacji Religijnych (tr. Vakıflar Genel Müdürlüğü ) i został otwarty dla wiernych.

Meczet Hıdır Ağa w Edirne

Budynek składa się z kwadratowej sali modlitewnej przykrytej kopułą, minaretu w północnym narożniku oraz portyku w postaci ganku z trzema kolumnami podpierającymi łukowe sklepienie. Meczet zbudowano z ciosanego kamienia. Minaret ma okrągłą podstawę i posiada jeden balkonik. Ozdobą wnętrza meczetu jest siedmiokątny mihrab.

Meczet Hıdır Ağa w Edirne

Jak dotrzeć:

Meczet Hıdır Ağa stoi na tyłach meczetu Selimiye, w samym centrum Edirne.

Powiązane artykuły: