Meczet Atik Alipaşa w Edirne

Współrzędne GPS: 41.679401, 26.561199

Położenie w mieście: 

Wędrując po Edirne co chwilę spotyka się zabytkowe budynki z czasów osmańskich. Najsłynniejszym z nich jest meczet Selimiye, dzięki któremu miasto znalazło się na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zdarzają się jednak również meczety zupełnie zapomniane i zaniedbane. Jednym z nich jest położony w dzielnicy Kaleiçi meczet Atik Alipaşa.

 Meczet Atik Alipaşa w Edirne

Na temat tego budynku sakralnego trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje. Wiadomo, o czym świadczy tabliczka informacyjna na budynku, że został wzniesiony w 1506 roku. Kim byli jego fundatorzy i architekci? Tego nie wiemy.

Można natomiast sprawdzić, kim był Atik Alipaşa, którego imię nosi meczet. Otóż ów mąż stanu, z pochodzenia Serb, był gubernatorem Rumelii czyli europejskiej części Imperium Osmańskiego. Jego tytuł - Hadim - świadczy o tym, że był eunuchem. Waleczny gubernator walczył na wojnie z Mamelukami, ale został pokonany w bitwie pod Adaną w 1488 roku.

Meczet Atik Alipaşa w Edirne

W latach 1501-1503 oraz 1509-1511 pełnił funkcję Wielkiego Wezyra. W tym czasie był odpowiedzialny za stłumienie powstania inspirowanego przez Alewitów - wyznawców jednego z odłamów islamu. To powstanie było nazywane również rebelią Şahkulu - od imienia przywódcy. W bitwie, która rozegrała się w 1511 roku pod Çubukova (między Kayseri a Sivas) polegli zarówno Atik Alipaşa, jak i przywódca rebeliantów, co zakończyło powstanie.

Sam budynek meczetu w Edirne nie świadczy o bogatych i burzliwych dziejach Atika Alipaşa. To niewielki budynek o surowym wyglądzie. Z jedynego minaretu o kolistym przekroju, niegdyś zapewne górującego nad meczetem, zachowała się jedynie część.

Meczet Atik Alipaşa w Edirne

Ściany boczne ozdabiają zaokrąglone w górnej części okna. Do drzwi prowadzących do wnętrza meczetu przechodzi się przez zadaszony przedsionek otwarty z jednej strony na świat. Ozdobą przedsionka są trzy łuki wsparte na dwóch kolumnach. We wnętrzu meczetu zachowały się ślady w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się mihrab.

Meczet Atik Alipaşa w Edirne

Chociaż meczet był w 1897 roku odrestaurowany, obecnie jest zrujnowany, a dostępu do niego broni ogrodzenie i zamknięta furtka.

Powiązane artykuły: