Położenie w mieście:
Na północnym brzegu rzeki Yeşilırmak w Amasyi znajduje się dzielnica starych domostw osmańskich, nazywana Hatuniye Mahallesi. Nieopodal schodów wiodących do Grobowców Królów Pontyjskich stoi dom Hazeranlar Konağı. Został on zbudowany w 1865 roku, a w 1979 roku przeszedł gruntowny remont.
Hazeranlar Konağı został zbudowany przez Hasana Talata, księgowego poety, a zarazem gubernatora Ziya Paşa, dla jego siostry Hazeran Hanım. Ziya Paşa (czyli Abdul Hamid Ziyaeddin) był jednym z najważniejszych pisarzy okresu reform państwa osmańskiego, nazywanych Tanzimatem (lata 1839 - 1876). Przez pewien czas przebywał na emigracji we Francji i Anglii, a po powrocie do ojczyzny pełnił funkcję gubernatora kolejno na Cyprze, w Amasyi, Konyi, Aleppo i Adanie.
Obecnie Hazeranlar Konağı funkcjonuje jako muzeum etnograficzne. Odnowione pokoje, udostępniane zwiedzającym od 1984 roku, są pięknie umeblowane w sprzęty z epoki osmańskiej. Całości dopełniają żyrandole oraz rzeźbione w drewnie detale ozdobne. W pomieszczeniach umieszczono manekiny ilustrujące sposoby spędzania czasu przez mieszkańców domu.
Hazeranlar Konağı posiada dwa piętra ponad częścią piwniczną, które mieszczą jedenaście pokoi. Dom jest podzielony, zgodnie z tradycją muzułmańską, na część rodzinną, ściśle prywatną czyli haremlik oraz część przeznaczoną dla gości, podejmowanych przez mężczyzn czyli selamlik.
Podobnie jak w innych domach z tego okresu najważniejszym pomieszczeniem jest tzw. sofa, nazywana również çardak. To rodzaj holu, który łączy pozostałe pomieszczenia i stanowi centralną część domu. To tutaj odbywały się spotkania, a nawet śluby, odprawiano modły i świętowano narodziny. W życiu codziennym w sofie mieszkańcy grali w gry, przygotowywali posiłki, a czasami również je jadali.
W domostwie wystawionych jest również kilka dywanów i kilimów, nieco tradycyjnych ubiorów oraz przedmiotów codziennego użytku. W piwnicy Hazeranlar Konağı funkcjonuje galeria sztuki, w której wystawiane są zmieniające się ekspozycje.
Informacje praktyczne
Godziny otwarcia: od 8:15 do 12:00 i od 13:00 do 19:00, codziennie. Cena biletu wstępu w 2023 roku wynosiła 60 TL. W muzeum można robić zdjęcia, zakazane jest jednak użycie lampy błyskowej.
Przeczytaj więcej o Amasyi.
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz