Erzurum

Współrzędne GPS: 39.909737, 41.242676

Region: 

Położone we wschodniej Anatolii Erzurum cechują długie i mroźnie zimy oraz konserwatyzm jego mieszkańców. Zimą miasto staje się wibrującym życiem ośrodkiem narciarskim.

Co warto zobaczyć: 

Nasłynniejszym i najbardziej charakterystycznym zabytkiem w Erzurum jest medresa (szkoła koraniczna) Çifte Minareli pochodząca z XIII wieku, gdy miasto przeżywało okres świetności pod panowaniem seldżuckim.

Poza medresą w Erzurum napotykamy standardowy zestaw punktów wartych zobaczenia w każdym szanującym się mieście tureckim: Wielki Meczet (Ulu Cami), twierdza (kale) z widokiem na miasto i okoliczny step oraz Muzeum Miejskie z ekspozycją wykopalisk archeologicznych z pobliskich stanowisk. 

Jak dotrzeć?: 

Pociągiem z Istanbulu przez Ankarę i Kapadocję jadącym do położonego jeszcze dalej na wschodzie Karsu. Przykładowo podróż z Ankary trwa według rozkładu jazdy około doby, na co należy wziąć dużą poprawkę czasową.

Autokarem z Istanbulu, Ankary, Kayseri, Trabzonu, Karsu czy Vanu. Tym sposobem trasę Ankara - Erzurum pokonamy dwa razy szybciej, ale również znacznie drożej. W zimie należy wkalkulować w podróż ryzyko związane z nieprzejezdnością dróg na wschodzie Turcji z powodu opadów śniegu.

Samolotem dolecimy do Erzurum bezpośrednio z Istanbulu i z Ankary, a przy odpowiednio wcześniejszej rezerwacji biletów ich ceny nie są zbyt wygórowane - przykładowo z Ankary bilet dla osoby dorosłej w jedną stronę to koszt około 60 lirów tureckich (ze wszystkimi opłatami).