Trabzon

Współrzędne GPS: 41.004776, 39.704590

Region: 

Trabzon nie jest miastem turystycznym, to kipiący życiem ośrodek komunikacyjny, a zarazem największy port we wschodniej części wybrzeża Morza Czarnego.

Miasto posiada długą historię, która sięga czasów antycznych, a dokładniej 746 roku p.n.e., kiedy to zostało założone przez osadników z Miletu jako Trapezus.

Więcej informacji o Trabzonie znajdziecie w relacji Turcja dookoła.


Co warto zobaczyć: 

Największą atrakcją Trabzonu jest muzeum Aya Sofya, czyli dawny kościół Hagia Sophia. Nie należy go oczywiście mylić z o wiele bardziej znanym imiennikiem z Istanbulu. Trabzońska Aya Sofya pochodzi z XIII wieku, z czasów Bizancjum, a po podboju osmańskim służyła przez wieki jako meczet.

Inną atrakcją turystyczną miasta jest willa Atatürka, która w rzeczywistości była siedzibą bogatej rodziny bankierów, a Atatürkowi została podarowana w 1924 roku z okazji jego wizyty w Trabzonie. Obecnie mieści niewielkie muzeum poświęcone oczywiście Ojcowi Turków.

Jak dotrzeć?: 

Samolotem z Ankary i Istanbulu.

Autokarem z większych miast tureckich, w tym z Istanbulu (18 godzin), Ankary (15 godzin), Izmiru (22 godziny) i z Antalyi przez Alanyę (22 godziny).

Międzynarodowe połączenia autokarowe łączą Trabzon z Azerbejdżanem (Baku), Gruzją (Tbilisi) i Armenią (Erewań).

Połączenie promowe umożliwia dopłynięcie z Rosji (Soczi) dwa razy w tygodniu.