Döğer

Współrzędne GPS: 39.128101, 30.393900

Region: 

Miasteczko Döğer, położone w prowincji Afyonkarahisar, szczyci się tym, że stanowi wrota prowadzące na teren Doliny Frygijskiej od strony południowej. W rzeczywistości ciekawe formacje skalne zaczynają się jednak już wcześniej, przy drodze prowadzącej z Afyonu i İhsaniye, a w samym Döğer jedyną atrakcją jest XV-wieczny karawanseraj.

Osmański karawanseraj w Döğer

Historia osadnictwa na terenie Döğer sięga czasów hetyckich i frygijskich, o czym świadczą liczne monumenty skalne położone w pobliżu miasteczka. Obecnie Döğer to miasteczko o charakterze rolniczym, którego mieszkańcy zajmują się głównie uprawą zbóż, warzyw i maków.

Widok na Döğer z kierunku południowego

Informacje praktyczne

Dniem targowym w Döğer jest poniedziałek, kiedy to do miasta przybywają z okolicznych wsi rolnicy, aby sprzedać swoje produkty.

Rolniczy charakter miasteczka

Niestety, pomimo ogromnego potencjału turystycznego związanego z bliskością ważnych historycznie i krajobrazowo miejsc, Döğer nie jest przygotowane na przyjęcie turystów. W poszukiwaniu noclegu lepiej udać się do Afyonu lub Gazlıgöl.

Co warto zobaczyć: 

Najważniejszą atrakcją turystyczną w centrum Döğer jest imponujący karawanseraj. Został on zbudowany w okresie wczesnoosmańskim, w 1434 roku, za panowania sułtana Murada II. W odróżnieniu od karawanserajów seldżuckich, budowla w Döğer charakteryzuje się prostą bramą wjazdową.

Wnętrze karawanseraju w Döğer

Karawanseraj został niedawno odrestaurowany i jest obecnie udostępniany zwiedzającym. Podczas naszej wizyty budynek był otwarty, a wstęp do środka - darmowy. Jeżeli podczas wizyty w Döğer okaże się, że karawanseraj jest zamknięty, należy odszukać jego opiekuna, który posiada odpowiednie klucze.

Centrum Döğer

Zaledwie 2 km na południe od Döğer, przy trasie z İhsaniye, znajduje się wiele ładnych formacji skalnych. Dają one podróżnym przedsmak wrażeń, jakie czekają na nich podczas podróży do Dolinie Frygijskiej.

Formacje skalne na południe od Döğer

Około 5 km na wschód od Döğer leży malownicze jezioro Emre. Wokół jeziora znajduje się kilka niezwykle ciekawych miejsc. Najważniejszym z nich jest tzw. Lwia Skała (tr. Aslankaya) czyli frygijskie sanktuarium poświęcone bogini Kybele, wyrzeźbione w skale pochodzenia wulkanicznego.

Frygijskie sanktuarium skalne Aslankaya

Po północno-wschodniej stronie jeziora Emre położona jest kolejna formacja skalna, nazywana Kamiennym Miejscem z Czterdziestoma Schodami (tr. Kırkmerdiven Kayalıkları). Wydrążone w niej pomieszczenia mieszkalne pochodzą z okresu bizantyjskiego, a pobliskie cysterny na wodę oraz grobowce sięgają czasów rzymskich.

Bizantyjskie miasto skalne Kırkmerdiven Kayalıkları

Ponadto na wzgórzu nad jeziorem Emre znajduje się niewielki kamienny budynek nazywany Emre Tekke, który służył niegdyś jako loża bractwa derwiszów.

Jezioro Emre, skały i loża derwiszów Emre Tekke

Jak dotrzeć?: 

Transportem publicznym: do Döğer kursują regularnie (co pół godziny) dolmusze z Afyonu.

Brama wyjazdowa z Döğer prowadząca na południe - pożegnanie z Doliną Frygijską

Samochodem: do Döğer można dojechać z Afyonu. Należy kierować się na północ drogą D665 przez Çayırbağ do Gazlıgöl. W Gazlıgöl trzeba odbić z tej trasy w kierunku północno-zachodnim, na İhsaniye i dalej jechać na północ, aż do Döğer. Całkowita długość trasy przejazdu z Afyonu wynosi 51 km.

Turystyczny zawrót głowy - brązowe tablice w Döğer

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: