Łaźnia Sokollu Mehmet Paşa w Edirne

Współrzędne GPS: 41.678101, 26.552601

Położenie w mieście: 

To kolejny w Edirne budynek, którego projekt wyszedł spod ręki słynnego architekta osmańskiego Sinana. Łaźnia, zbudowana w latach 1568-1569, nosi imię Sokollu Mehmeda Paszy. Ów wielki wezyr z czasów panowania sułtanów Sulejmana Wspaniałego i Selima II był z pochodzenia Serbem. Włączony do korpusu janczarów w wyniku branki wspiął się po szczeblach kariery dworskiej, pod koniec życia stając się najbardziej wpływową osobą w imperium (nie wyłączając sułtana).

Łaźnia Sokollu Mehmet Paşa w Edirne

Łaźnia nosząca jego imię położona jest dokładnie naprzeciwko wejścia do meczetu Üç Şerefeli, przy ulicy Hükümet Caddesi. To jeden z największych tego typu obiektów na terenie całej Turcji. Główne wejście do łaźni prowadzi przez portyk z trzema łukami, podpartymi przez dwie kolumny. Obecnie kolumny są gładkie, ale podobno w przeszłości były zdobione w stylu nawiązującym do wzorów na minaretach meczetu Üç Şerefeli. Oczywiście to główne, wspaniałe wejście przeznaczone jest dla klienteli płci męskiej. Dla kobiet przewidziano o wiele skromniejsze wejście, z innej strony budynku.

Łaźnia Sokollu Mehmet Paşa w Edirne

Wnętrze łaźni również zachowało oryginalny styl z XVI wieku, więc klienci mogą zażywać kąpieli we wnętrzach godnych dostojników sułtańskich. Częścią kompleksu budynków należących do łaźni były również sklepy. Zostały one jednak wyburzone podczas budowy drogi.

Łaźnia Sokollu Mehmet Paşa w Edirne

W latach 70-tych XX wieku łaźnia przeszła gruntowny remont. Od około 50 lat właścicielem łaźni jest prywatna fundacja religijna (tzw. vakıf), zbierająca pieniądze na cele charytatywne.

Informacje praktyczne

Łaźnia nazywana bywa również Üç Şerefeli Hamam (od sąsiadującego meczetu) lub Çifte Hamam (czyli Łaźnia Podwójna) - gdyż posiada klasyczny plan oddzielający części przeznaczone dla kobiet i mężczyzn.

Łaźnia Sokollu Mehmet Paşa w Edirne

Godziny otwarcia łaźni nieco różnią się w zależności od źródła, ale w przybliżeniu mężczyźni mogą korzystać z kąpieli w godzinach od 8:30 do 23:00, a kobiety - od 9:00 do 17:00.

Cena za kąpiel z masażem wynosi około 30 TL. Jest to kwota bardzo konkurencyjna w porównaniu z cenami, jakie należy zapłacić za skorzystanie z historycznych łaźni w Stambule. Zapewne warto skorzystać, gdyż znana turecka gazeta Hürriyet wymienia łaźnię Sokollu Mehmet Paşa na 7. miejscu wśród najlepszych łaźni w Turcji!

Łaźnia Sokollu Mehmet Paşa w Edirne

Powiązane artykuły: