Most Malabadi

Współrzędne GPS: 38.153408, 41.203751

Most Malabadi (tr. Malabadi Köprüsü, kurd. Pira Malabadê) to konstrukcja łukowa, spinająca brzegi rzeki Batman, w pobliżu miasteczka Silvan w południowo-wschodniej Anatolii.

Most Malabadi

Most został wzniesiony w latach 1146-1147, w czasach panowania lokalnej dynastii Artukidów - dynastii turkmeńskiej ze stolicą w Diyarbakır. Inicjatorem budowy był Timurtas z Mardinu, syn Ilgaziego, a wnuk Artuka Ibn Ekseb - wodza z plemienia Oguzów oraz założyciela dynastii, której dał swoje imię. Most był w przeszłości co najmniej dwukrotnie remontowany: po raz pierwszy w końcu XII wieku, a po raz drugi - na początku wieku XX. Przez wiele wieków był jedynym mostem na tym odcinku rzeki i pełnił ważną rolę na trasie handlowej pomiędzy Diyarbakır i Van. Wykorzystywano go do przeprawy przez Batman aż do lat 50-tych XX wieku, kiedy to zbudowano nowy most, położony w górę rzeki.

Most Malabadi

Długość mostu wynosi 150 metrów, jego szerokość - 7 metrów, a maksymalna wysokość - 19 metrów. Główne przęsło ma rozpiętość 38,6 metra. Most zbudowano z wielokolorowych kamieni. Przęsło mostu przebiega prostopadle do rzeki, ale podjazdy po obu stronach mostu są od niej odchylone. Centralne przęsło ma kształt łuku wznoszącego się nad najgłębszą częścią rzeki.

Most Malabadi

Podjazdy są również oparte ma mniejszych łukach, umożliwiających wodom rzeki swobodny przepływ, nawet przy wysokim stanie, zapobiegając podmywaniu całej konstrukcji. Nad każdym podjazdem zbudowano bramy, które pełniły niegdyś funkcję punktów poboru opłat za przejazd mostem.

Most Malabadi

Dwa filary mostu opierają się o dno rzeki, chociaż przy niskim stanie wód są całkowicie wynurzone. Filar zachodni jest ozdobiony dwiema wyrzeźbionymi postaciami. Spandrele głównego łuku (czyli trójkątne naroża między grzbietami łuków a ścianami bocznymi) zostały wykorzystane do stworzenia małych pomieszczeń, zapewne w celu zapewnienia miejsca do odpoczynku zmęczonym podróżnym.

Most Malabadi

Dojazd

Most znajduje się obok aktualnie użytkowanego mostu w ciągu drogi D630 (E99), 6 km na wschód od miejscowości Silvan.

Most Malabadi

Zdjęcia, opis dojazdu oraz niektóre dane dotyczące mostu przekazał nam użytkownik Iudex.

Więcej informacji o moście Malabadi znajdziecie w relacjach Turcja dookoła, W Kurdystanie na wulkanie urządzili grzybobranie.


Powiązane relacje: 

Odpowiedzi

Most Malabadi

A po drugiej stronie rzeki od strony miasteczka - stada bydla zaganiane do pojenia w rzece oraz kobiet robiace pranie przy pomocy kijanek :)