Dobre wiadomości wizowe dla Polaków

Z radością informuję, że potwierdziły się docierające do mnie od pewnego czasu pogłoski o przedłużeniu ważności wizy turystycznej nabywanej przy wjeździe do Turcji z okresu 30 dni do dni 180, z dopuszczalnym okresem pobytu w Turcji wynoszącym 90 dni. Koszty zakupu wizy pozostaną przy tym bez zmian i wyniosą 20 USD/15 Euro. Nowe przepisy wizowe wchodzą w życie 1. marca 2011 roku. Więcej informacji znajdziecie na stronach Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Ankarze.

Wizy uprawniają do wielokrotnego wjazdu do Turcji w okresie 180 dni od daty pierwszego wjazdu. W związku z powyższym obywatele polscy przy wjeździe do Turcji winni posiadać paszporty ważne na okres co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Oczywiście warunki te dotyczą jedynie wiz turystycznych, więc osoby przyjeżdżające do Turcji w innych celach (np. nauka, praca, badania naukowe) muszą starać się o wizę w Ambasadzie Republiki Turcji na odmiennych zasadach.

Co prawda nowe warunki zakupu wizy tureckiej nie dotyczą większości Polaków przybywających do Turcji za pośrednictwem biur podróży na wczasy jedno- lub dwutygodniowe, ale dla niezależnych podróżników oznaczają powód do świętowania. Skończą się wreszcie wycieczki na wyspy greckie lub do Bułgarii w celu zakupienia kolejnej wizy tureckiej. Swoje doświadczenia w tym temacie opisałam kiedyś w notce pod wielce znaczącym tytułem Jak legalnie spędzić w Turcji 35 dni? Skończy się dyskryminacja polskich podróżników, którzy za przywilej pobytu w Turcji przez 30 dni płacili taką samą stawkę, jak obywatele Rosji czy Białorusi za okres dwukrotnie dłuższy!