Położenie w mieście:
Wieża Galata (Galata Kulesi) to najbardziej charakterystyczny punkt panoramy istanbulskiej dzielnicy Beyoğlu widzianej z Mostu Galata. Posiada dwanaście kondygnacji i wznosi się na wysokość 61 metrów, a wliczając ozdobę na szczycie ma aż 66 metrów. W chwili wzniesienia była najwyższą budowlą w mieście. Wcześniej na tym samym miejscu stała drewniana wieża z VI wieku n.e. zbudowana przez cesarza Anastazjusza.
Zbudowana w 1348 roku jako część genueńskich fortyfikacji, była wielokrotnie przebudowywana. Jej mury mają aż 3,75 metra grubości. Przetrwała trzęsienia ziemi, oblężenia oraz rozbiórkę pozostałych części murów w połowie XIX wieku.
W XVII wieku Wieża Galata stała się miejscem historycznej próby. Turecki śmiałek Hezârfen Ahmed Çelebi poszybował na ówczesnej wersji lotni ze szczytu Wieży przez Bosfor i wylądował na placu Doğancılar w dzielnicy Üsküdar. Przebyta odległość wynosiła około 3,5 kilometra!
Obserwował go sułtan Murad IV, który najpierw obdarował Çelebiego workiem złotych monet, a następnie, przestraszony jego umiejętnościami, skazał go na wygnanie w Algierii. Według innej wersji opowieści islamskie duchowieństwo poczuło się znieważone czynem Çelebiego, który został w konsekwencji stracony.
Hezârfen Ahmed Çelebi jest obecnie popularną postacią historyczną w Turcji. Jego imię nosi jedno z lotnisk w Istanbule. W 1996 roku powstał również film fabularny pod tytułem İstanbul Kanatlarımın Altında (Istanbul pod moimi skrzydłami), przedstawiający życie Çelebiego oraz społeczeństwo imperium osmańskiego w początkach XVII wieku.
W latach 60-tych XX wieku oryginalne, drewniane wnętrze Wieży Galata zostało zastąpione strukturą cementową, a następnie Wieża została udostępniona publiczności.
Obecnie Wieża stanowi atrakcję turystyczną, oferując turystom balkon widokowy, z którego można podziwiać 360-stopniową panoramę Istanbulu, jak również kawiarnię, restaurację i klub nocny. Wstęp do wieży jest niestety płatny.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz