Twierdza Bigali

Współrzędne GPS: 40.213402, 26.389099

Pozostałości obwarowań twierdzy Bigali (tr. Bigali Kalesi) widoczne są tuż przy trasie Gelibolu - Eceabat, około 6 km od drugiego z tych miast. Konstrukcja twierdzy rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku, za panowania sułtana Selima III, a zakończyła na początku XIX wieku, za rządów Mahmuda II.

Twierdza Bigali

Twierdza Bigali powstała jako posterunek artylerii, która miała chronić cieśninę Dardanele przed zagrożeniem ze strony brytyjskiej marynarki wojennej. Na azjatyckim brzegu cieśniny powstał w tym samym czasie fort Nara.

Twierdza Bigali

Do budowy twierdzy Bigali wykorzystane zostały materiały z pobliskiego antycznego zamku Sestos. Chociaż z tamtej budowli niewiele zachowało się do naszych czasów, warto wspomnieć mitologiczną opowieść o tragicznych kochankach: kapłance bogini Afrodyty o imieniu Hero z Sestos oraz Leandrze z Abydos. Leander co noc przepływał wpław cieśninę Dardanele do swojej ukochanej Hero, a prowadziło go światło lampki wystawianej w oknie. Gdy pewnej burzowej nocy lampka zgasła, Leander utonął, a Hero na wieść o jego losie zabiła się skacząc z wieży. W 1810 roku lord Byron odtworzył wyczyn Leandra przepływając cieśninę z Sestos do Abydos, co zajęło mu 4 godziny.

Chociaż w 1980 roku tureckie Ministerstwo Kultury wpisało twierdzę Bigali na listę stanowisk archeologicznych, to nie są tam prowadzone żadne prace konserwacyjne czy renowacyjne i całość popada w ruinę.

Twierdza Bigali

Przy poszukiwaniu informacji o twierdzy Bigali warto wiedzieć, że posiada ona kilka alternatywnych nazw: Bogali Kalesi, Bokali Kalessi, Bokali Kalessı oraz Boğalı Kalesi.

Twierdza Bigali

Informacje praktyczne

Twierdza Bigali leży tuż przy trasie D550, 6 km na północ od Eceabat, od strony cieśniny Dardanele. Jej położenie oznaczone jest brązową tablicą Bigali Kalesi, która jest widoczna jedynie dla jadących z kierunku Eceabat. Lepszym punktem orientacyjnym są stojące przy skrzyżowaniu duże tablice informacyjne o pobliskiej wiosce Bigali Köyü. Można przy nich zaparkować na bardzo szerokim poboczu.

Tablice informacyjne przy twierdzy Bigali

Chociaż mury twierdzy Bigali są stosunkowo dobrze zachowane, to dostęp do nich jest znacznie utrudniony przez zarośla, porastające cały teren zamku. Uwaga - krzaki jeżyn mogą mocno poharatać nogi, więc do eksploracji terenu twierdzy warto zaopatrzyć się w spodnie z długimi nogawkami z solidnego materiału. Ponieważ twierdza nie jest zagospodarowana i nikt jej nie pilnuje, nie trzeba kupować biletów wstępu.

Aktualizacja: w 2013 roku teren twierdzy Bigalı został oczyszczony z zarośli i jego zwiedzanie jest znacznie przyjemniejsze. Opłaty za wstęp nadal nie zostały wprowadzone.

Twierdza Bigali

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: