Tlos

Współrzędne GPS: 36.560806, 29.418640

Region: 

Tlos to jedno z najstarszych i najważniejszych miast starożytnej Licji, położone we współczesnej prowincji Antalya w śródziemnomorskim regionie Turcji.

W czasach starożytnych nazywane było Tlawa. Najwcześniejsze ślady osadnictwa w Tlos datuje się na około 2000 rok p.n.e.

Mitologiczna przeszłość Tlos związana jest herosem Bellerofonem i jego latającym rumakiem Pegazem. Jeden z grobowców w iście królewskim stylu jest nawet zadedykowany temu bohaterowi.

Grobowce Licyjskie w Tlos Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piotrmx.

Jako jedno z sześciu najważniejszych miast Licji, a jednocześnie ośrodek kultu religijnego, Tlos nazywane było przez Rzymian "wspaniałą metropolią narodu licyjskiego".

Poznaj dzieje Licyjczyków.

Większość ruin i grobowców, które można zobaczyć na miejscu pochodzi z II wieku n.e. - okresu największej świetności Tlos. Należą do nich: akropol, teatr, termy, bazylika, stadion oraz nekropolia.

Tlos było również miejscem osadnictwa Turków Osmańskich, więc forteca górująca nad miastem pochodzi z czasów późniejszych niż większość budowli w mieście.

Panorama Tlos z widoczną fortecą na wzgórzu Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piotrmx.

Przez archeologów Tlos zostało odkryte w 1838 roku.

Dojazd: 

Tlos jest usytuowane po wschodniej stronie doliny Ksantos, w sąsiedztwie współczesnej tureckiej wioski Yaka. Turyści często odwiedzają Tlos w ramach wycieczek zorganizowanych z pobliskich kurortów, które umożliwiają również odwiedzenie pobliskiego (zaledwie 4 km odległości) Wąwozu Saklıkent.

Okoliczne sady drzew granatu oraz pola uprawne anyżu, z którego produkuje się słynną turecką anyżówkę - rakı, dodają uroku pięknej scenerii Tlos, na którą składają się wykute w skałach grobowce oraz oplecione winoroślą budynki. Wiele osób przybywa tu w poszukiwaniu "romantycznej" atmosfery i malowniczości, o które będzie trudno, jeżeli wybierzemy wycieczkę zorganizowaną.

Romantyczny zakątek Tlos Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piotrmx.

Aby samodzielnie dotrzeć do Tlos, należy wsiąść w dolmusz w Fethiye, zmierzający do Saklikent, przez Güneşli. Z Güneşli czeka nas około 2-kilometrowy spacer do samego Tlos. Podobno można również podjechać doluszem do wsi Yaka, z której kursują (z rzadka) dolmusze wprost do stanowiska archeologicznego.

Jeżeli dysponujemy samochodem, trzeba kierować się znakami na Saklikent z Kayadibi i skręcić w lewo w miejscu oznaczonym przez żółtą tablicę informującą o miejscu historycznym.

Wstęp na teren Tlos jest płatny w sezonie letnim (od kwietnia do października). Przez pozostałą część roku możemy zwiedzać miasto za darmo.

Poniższa mapka prezentuje trasę dojazdu do Tlos z Fethiye, okoliczne wioski oraz usytuowanie Wąwozu Saklikent.


Wyświetl większą mapę

Przeczytaj więcej o wycieczkach, które można zrobić z Fethiye.