Projekt GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi - Projekt Południowo-Wschodniej Anatolii) to wielosektorowy, długoterminowy plan mający na celu zrównoważony rozwój tego regionu. Jego celem jest wyeliminowanie różnicy w rozwoju Turcji Południowo-Wschodniej w porównaniu z resztą kraju poprzez podniesienie poziomu życia oraz poziomu dochodów lokalnej ludności.
Projekt obejmuje swoimi ramami 75 tysięcy kilometrów kwadratowych w dziewięciu prowincjach Turcji, położonych w dolinie Tygrysu i Eufratu oraz równinach Górnej Mezopotamii. Prowincje, których dotoczy GAP, to Adiyaman, Batman, Diyarbakir, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanliurfa i Şirnak.
Początkowo projekt dotyczył planów irygacji i budowy elektrowni wodnych na rzekach Tygrys (Dicle) i Eufrat (Firat). W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku projekt zatoczył szersze kręgi, obejmując rozwój infrastruktury miejskiej i wiejskiej, rolnictwa, edukacji i zdrowia.
Największe znaczenie ma planowana budowa 22 zapór i 19 elektrowni wodnych. W sercu projektu znajduje się Zapora Atatürka, trzecia największa w swoim rodzaju na świecie. Do roku 2005 działało już osiem elektrowni wodnych i trwała budowa zapór.
Plany ujarzmienia energii Tygrysu i Eufratu miał już założyciel nowoczesnego państwa tureckiego - Atatürk. Obecnie rząd turecki ma zamiar ożywić i dokończyć długo już ciągnący się projekt. Jego zakończenie zapewni Turcji bezpieczeństwo energetyczne, a dodatkowo wytrąci rebeliantom kurdyjskim z rąk mocny argument - dotyczący zacofania regionu i biedy jego mieszkańców.
Jak donosi The Christian Science Monitor, plany rządu grożą zatopieniem ruin starożytnego miasta Hasankeyf. Jeżeli planujecie odwiedzić ten zabytek, lepiej zróbcie to w tym roku!
Inną kwestią jest problem rzeczywistego wyrównywania szans lokalnej ludności. Energetyczna część projektu, z której skorzystają mieszkańcy całego kraju, a zwłaszcza jego części zachodniej, jest zakończona w 85%. Natomiast część projektu dotycząca rozwoju lokalnego rolnictwa, która ma przysłużyć się rozwojowi Południowo-Wschodniej Anatolii - zaledwie w 24%.