Muzeum Fundacji Selimiye w Edirne

Współrzędne GPS: 41.678101, 26.558800

Położenie w mieście: 

Selimiye Vakıf Müzesi czyli Muzeum Fundacji Selimiye znajduje się w Edirne, na terenie słynnego meczetu Selimiye, figurującego od 2011 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Muzeum mieści się w medresie Dar'ül Kurra, w południowym rogu kompleksu meczetowego.

Dziedziniec wewnętrzny muzeum Dziedziniec wewnętrzny muzeum

Medresa to miejsce, w którym w świecie islamu odbywa się nauka religii. W Imperium Osmańskim medresy były placówkami, gdzie, przy użyciu wysoce wyspecjalizowanej, kadry szkolono w zakresie znajomości Koranu, języka arabskiego, teologii oraz prawa przyszłych duchownych - imamów oraz muezzinów.

Koksownik z XIX wieku Koksownik z XIX wieku

Szkoła teologiczna Dar'ül Qurra w meczecie Selimiye powstała w imieniu sułtana Selima w latach 1569-1575. Zbudowana z cegieł oraz bloków kamiennych budowla wzniesiona została na planie kwadratu wokół wewnętrznego dziedzińca. Jej nazwa oznacza 'miejsce, w którym czytany jest Koran'.

Kafle z Izniku - XVI wiek Kafle z Izniku - XVI wiek

W 2006 roku, po gruntownym remoncie, stała się siedzibą Muzeum Fundacji Selimiye, pod patronatem Fundacji Selimiye. Obecnie ekspozycje na terenie medresy obejmują wystawę przedstawiającą prace renowacyjne prowadzone w meczecie Selimiye, ceramikę odkrytą podczas tej renowacji, księgi Koranu, świeczniki, metalowe okucia oraz elementy drewniane, kafle z Izniku i zegary. Ciekawostką jest odtworzone wnętrze prezentujące nauczanie w medresie.

Przykład kaligrafii osmańskiej z początku XX wieku
Przykład kaligrafii osmańskiej z początku XX wieku

Informacje praktyczne

Muzeum czynne jest codziennie za wyjątkiem poniedziałku, od 9:00 do 17:00. Wstęp do muzeum jest nieodpłatny. Muzeum posiada niezwykle staranne i ciekawe opisy ekspozycji, zarówno w języku tureckim, jak i po angielsku.

Powiązane artykuły: