Muzeum Wojen Bałkańskich i pomnik Şükrü Paszy w Edirne

Współrzędne GPS: 41.674599, 26.575199

Położenie w mieście: 

Fragment burzliwej historii Edirne został utrwalony na wznoszącym się blisko centrum miasta wzgórzu. Stojący na nim pomnik Şükrü Paszy oraz sąsiadujące z nim Muzeum Wojen Bałkańskich (tr. Balkan Savaşları Müzesi) mają na celu upamiętnienie wydarzeń z 1913 roku.

W trakcie I pierwszej wojny bałkańskiej, po przeszło pięciomiesięcznym oblężeniu, w marcu 1913 roku wojska bułgarskie z posiłkami z Serbii zajęły Edirne. Co więcej, na mocy zawartego w maju tego roku pokoju tereny wokół Edirne zostały przyznane Bułgarii. Miasto wróciło pod rządy tureckie po drugiej wojnie bałkańskiej, zgodnie z postanowieniami zawartego w sierpniu 1913 roku pokoju w Bukareszcie. Pamięć o bohaterskiej obronie miasta oraz trwającej blisko pół roku okupacji bułgarskiej wciąż jest w Edirne żywa, a jej świadectwem jest otwarte w 2000 roku Muzeum Wojen Bałkańskich.

Miejsce pamięci oraz pomnik na wzgórzu stanowią dowód wdzięczności mieszkańców Edirne dla Şükrü Paszy, który dowodził obroną miasta w 1913 roku. Upamiętnia również wszystkich obrońców miasta, którzy polegli w walkach. W niewielkim muzeum zgromadzono pamiątki z czasów wojen bałkańskich, w tym - kolekcję broni oraz niewielkie działo.

Dużą zaletą tej placówki jest jej położenie, gwarantujące niezapomniane widoki na miasto oraz opływające je rzeki i sąsiadujące tereny leśne.

Lokalizacja

Muzeum Wojen Bałkańskich i pomnik Şükrü Paszy stoją na najwyższym wzgórzu Edirne, w sąsiedztwie cmentarza miejskiego, na wschód od historycznego centrum miasta. Od biura informacji turystycznej dzieli je odległość około 2,7 km. Jest to dystans, którym można pokonać na piechotę, najpierw kierując się na południowy-wschód wzdłuż ulicy Talat Paşa Caddesi, a następnie, po przejściu 1,7 km, skręcając na północ, w ulicę Atatürk Caddesi. Po przejściu 500 metrów należy skręcić w prawo (na wschód) i boczną drogą wejść na szczyt wzgórza, na którym stoją pomnik i muzeum.

Powiązane artykuły: