Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Edirne

Współrzędne GPS: 41.678001, 26.560101

Położenie w mieście: 

Wpisanie meczetu Selimiye na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 2011 roku zachęciło tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki do zwiększenia nakładów na rozwój miejsc atrakcyjnych dla podróżnych, przybywających do Edirne. Jedną z najważniejszych inicjatyw okazało się ponownie otwarte w 2012 roku, po długotrwałej i gruntownej renowacji, Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej (tr. Türk İslam Eserleri Müzesi).

Meczet Selimiye w Edirne

Muzeum zostało utworzone w 1925 roku, a po raz pierwszy odrestaurowano je w 1971 roku. Składa się z 15 sal wystawowych, w których zgromadzono ceramikę, przedmioty szklane, kafle oraz broń z okresu osmańskiego. W kolekcji muzeum znajdują się także kamienne inskrypcje z dawnych osmańskich budowli w Edirne, które nie przetrwały upływu czasu i modernizacji miasta. Ponadto muzeum posiada kilka odręcznie spisanych egzemplarzy Koranu oraz tkaniny haftowane w tradycyjny sposób.

Ciekawostką dla zwiedzających jest duży i bogato haftowany namiot z satyny, który służył wezyrom do załatwiania kwestii państwowych w warunkach polowych. W sumie w posiadaniu placówki znajduje się przeszło 10 tysięcy eksponatów.

Informacje praktyczne

Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Edirne jest czynne codziennie za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 8:00 do 12:00 i od 13:00 do 17:30. W 2013 roku normalny bilet wstępu do muzeum kosztował 3 TL.

Położenie

Na siedzibę tego muzeum wybrano bardzo dogodną dla turystów lokalizację - placówka mieści się w należącej do kompleksu meczetowego Selimiye medresie Dar-ül Hadis, położonej we wschodnim narożniku tego rozległego terenu. W narożniku południowym kompleksu działa natomiast kolejna placówka - Muzeum Fundacji Selimiye.

Powiązane artykuły: