Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Edirne

Współrzędne GPS: 41.678902, 26.560699

Położenie w mieście: 

Z wielu muzeów lokalnych, które mieliśmy okazję odwiedzić w Turcji, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Edirne, wydaje się być jednym z ciekawszych i lepiej zorganizowanych. Ekspozycje są dobrze opisane, chociaż niestety część tablic informacyjnych jest jedynie w języku tureckim. Zbiory są ładne zaprezentowane w zróżnicowany sposób: czasami pogrupowane chronologicznie, czasami geograficznie lub tematycznie. Godny polecenia jest również ogród otaczający muzeum, w którym znajduje się jeden z najciekawszych i najbardziej unikalnych na skalę turecką eksponat: dolmen ze wsi Lalapaşa Hacılar.

Dolmen

Historia muzeum w Edirne

Pierwsze Muzeum Archeologiczne w Edirne zostało otwarte w 1925 roku z polecenia samego Atatürka. Miało ono swoją siedzibę w medresie Dar-ül Kurr'a, stanowiącej część kompleksu meczetowego Selimiye z XVI wieku.

Z powodu bogatego dziedzictwa kulturowego Edirne jako byłej stolicy Imperium Osmańskiego zaistniała potrzeba otwarcia drugiego muzeum prezentującego zachowany dorobek z tamtej epoki. Muzeum Etnograficzne otwarło więc swe podwoje dla zwiedzających w 1936 roku. Również ono mieściło się na terenie Selimiye, a dokładniej w medresie Dar-ül Tedris.

W trakcie swojego istnienia oba muzea nagromadziły tak znaczącą liczbę eksponatów i przyciągnęły tylu odwiedzających, że zaszła potrzeba otwarcia większej oraz nowocześniejszej instytucji. W rezultacie w 1971 roku powołano Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w jego obecnej lokalizacji. W medresie Dar-ül Tedris mieści się natomiast obecnie Muzeum Dzieł Tureckich i Islamskich.

Budynek muzeum

Część archeologiczna

W muzeum prezentowane są głównie, chociaż nie wyłącznie, znaleziska z terenów należących do europejskiej części Turcji. Do najciekawszych ekspozycji, które przyciągają uwagę należą skamieniałe części zwierząt, odkryte w kopalniach tego regionu. Liczą one sobie od 1 do 35 milionów lat.

Skamieniałości

Dużo znalezisk pochodzi z Enez (Aenus), starożytnego miasta greckiego położonego w Tracji. Wśród nich zobaczyć można amfory i hydrie (rodzaje naczyń) z VI i V wieku p.n.e., figurki i posążki z terakoty.

Amfora z Enez (VI wiek p.n.e.)

Kolejną część kolekcji stanowią eksponaty trackie, w tym znalezione w tumulusie Taşlıcabayır (obecnie w mieście Kirklareli) i tumulusie Çömlekakpınar - Ikiztepe (okolice Edirne): płaskorzeźby oraz naczynia.

Naczynia z tumulusa Çömlekakpınar - Ikiztepe

Sporą część ekspozycji zajmują pamiątki z czasów rzymskich: inskrypcje, posągi oraz ciekawy fragment ołtarza z Vize.

Ołtarz rzymski z II wieku n.e.

Ponadto muzeum dysponuje kilkoma ciekawymi eksponatami z czasów urartyjskich i hetyckich, jak również sarkofagiem z Klazomenaj.

Znaleziska urartyjskie i hetyckie

Zbiory z neolitu są reprezentowane przez znaleziska z Hoca Çeşme w prowincji Edirne.

Znaleziska neolityczne z Hoca Çeşme

Część etnograficzna

Miłośników czasów osmańskich z pewnością zaciekawi część etnograficzna muzeum, w której odtworzono wnętrza kilku pomieszczeń mieszkalnych. Można tam również obejrzeć tradycyjne ubiory, broń, naczynia do zaparzania kawy oraz ceramikę. Uwagę zwraca ciekawe przedstawienie zbiorów i ich staranny opis.

Łyżki z czasów osmańskich

Uwagę przyciąga kilim pochodzący z meczetu Eski Cami w Edirne oraz kolekcja materiałów piśmienniczych.

Osmańskie artykuły piśmiennicze

Informacje praktyczne

Muzeum czynne jest codziennie za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 9:00 do 17:00. Bilet wstępu kosztuje 3 TL (informacja z 2011 roku). Sam budynek muzeum łatwo jest odnaleźć na tyłach meczetu Selimiye, naprzeciwko wystawy nagrobków janczarów. Adres muzeum to: Meydan Mh. 22020 Edirne.

Warto zapoznać się z oficjalną stroną muzeum, na której istnieje możliwość wirtualnej przechadzki po muzeum - polecamy!

Powiązane artykuły: