Meczet Rüstema Paszy w Stambule

Współrzędne GPS: 41.017567, 28.968758

Położenie w mieście: 

Meczet Rüstema Paszy (tr. Rüstempaşa Camii) to jeden z wielu rezultatów twórczości słynnego osmańskiego architekta Sinana. Często uznawany jest za jeden z najpiękniejszych stambulskich meczetów.

Wnętrze meczetu Rüstema Paszy w Stambule Autorem zdjęcia jest nasz użytkownik Pavvka

Rüstem Pasza był wielkim wezyrem na dworze sułtana Sulejmana Wspaniałego, a zarazem zięciem sułtańskim - poślubił Mihrimah - jedyną córkę Sulejmana i Roksolany (Haseki Hürrem Sultan). Wielki wezyr słynął z talentu do napełniania skarbca sułtańskiego.

Wnętrze meczetu Rüstema Paszy

Autorem zdjęcia jest nasz użytkownik Pavvka

Zapisał się również w historii jako uczestnik wielu intryg, które knuł wraz ze swoją żoną oraz teściową. W wyniku ich działań został uduszony jego poprzednik na stanowisku wielkiego wezyra - Ibrahim Pasza. Doprowadził również do uduszenia na rozkaz sułtański ulubionego wcześniej syna Sulejmana Wspaniałego - Mustafy, aby zapewnić tron synowi Roksolany - Selimowi, znanemu później pod przydomkiem Pijak.

Wnętrze meczetu Rüstema Paszy

Autorem zdjęcia jest nasz użytkownik Pavvka

Pomimo burzliwego przebiegu kariery, Rüstem Pasza zmarł śmiercią naturalną, co dla osób pełniących funkcję wezyra w tamtych czasach było niebywałym osiągnięciem. Meczet jego imienia został wzniesiony tuż po jego śmierci w 1561 roku.

Krużganek meczetu Rüstema Paszy Autorem zdjęcia jest nasz użytkownik Pavvka

Meczet Rüstema Paszy położony jest na terenie Hasırcılar Çarşısı (czyli Targu Wytwórców Mat ze Słomy) w dzielnicy Tahtakale, należącej do dystryktu Eminönü w Stambule. Znajduje się bardzo blisko słynnego Bazaru Egipskiego.

Widok na meczet Rüstema Paszy z okolic Bazaru Egipskiego w Stambule Autorem zdjęcia jest nasz użytkownik Pavvka

Meczet został zbudowany na wysokim tarasie, pod którym mieści się zespół sklepów. Dochód z ich wynajmu przez kupców miał wspierać finansowo działalność kompleksu meczetowego. Bryła meczetu jest wizualnie podzielona na dwie części: podwójny portal i budynek główny. Portyk wewnętrzny przykrywa kopuła i cztery półkopuły oraz nadwieszany dach oparty na kolumnadzie.

Wejście do meczetu Rüstema Paszy Autorem zdjęcia jest nasz użytkownik Pavvka

Budynek główny, w którym znajduje się sala modlitwy, wzniesiony został na planie prostokąta, w który wpisano ośmiokąt. Centralna kopuła wspiera się na arkadach, opartych o cztery ośmioboczne kolumny. Cztery półkopuły umieszczone są na przekątnych planu.

Główna kopuła meczetu Rüstema Paszy w Stambule

Wnętrze meczetu jest bogato zdobione słynnymi kaflami pochodzącymi z Izniku. Płytki pokrywają ściany, kolumny, mihrab i mimbar, jest nimi również udekorowana fasada wejściowego portyku. Wzory na płytkach to elementy geometryczne oraz roślinne.

Zbliżenie kafli z meczetu Rüstema Paszy

Autorem zdjęcia jest nasz użytkownik Pavvka

Niektóre z płytek ukazują wczesne przykłady wykorzystania koloru w odcieniu pomidora, który stał się w późniejszych czasach 'flagową' cechą kafli z Izniku. Płytki znajdujące się pod portykiem, po lewej stronie wejścia do meczetu, są zdobione w kolorach szałwii (szaro-zielony) oraz ciemnej purpury manganowej (odcień fioletu). Jest to zestawienie kolorystyczne charakterystyczne dla ceramiki damasceńskiej.

Wnętrze meczetu Rüstema Paszy w Stambule Autorem zdjęcia jest nasz użytkownik Pavvka

Za zgromadzenie fajansowych płytek odpowiedzialny był osobiście wielki wezyr Rüstem Pasza. Zarezerwował on dla siebie najlepsze partie produktów pochodzących z iznickich warsztatów. Po jego śmierci kolekcja kafli została wykorzystana przy budowie meczetu. Żaden inny meczet w Stambule nie posiada wnętrza tak bogato zdobionego iznickimi kaflami.

Wnętrze meczetu Rüstema Paszy w Stambule Autorem zdjęcia jest nasz użytkownik Pavvka