Alaçatı

Współrzędne GPS: 38.285099, 26.380199
Alaçatı

Region: 

Alaçatı to miasteczko w prowincji Izmir, które słynie ze swoich winnic i wiatraków. W ostatnim okresie zdobyło również uznanie miłośników windsurfingu i kitesurfingu.

Obecnie miasteczko przeżywa boom budowlany, a na jego obrzeżach powstaje mnóstwo letniskowych rezydencji mieszkańców Izmiru.

 Przedmieścia Alaçatı

Co warto zobaczyć: 

Odrestaurowane budynki, które z popadających w ruinę domów Greków wysiedlonych w latach 20-tych XX wieku, zostały zamienione w luksusowe hotele. Stare obszary Alaçatı składają się z bardzo dobrze zachowanej lokalnej greckiej architektury z kamiennymi budynkami wzdłuż brukowanych uliczek.

Willa w Alaçatı

Słynną plażę windsurferów, znajdującą się 4 km za miastem. Zatoka Alaçatı leży po zawietrznej stronie tego bardzo wietrznego półwyspu na zachodnim krańcu Turcji, co oznacza mocny wiatr, ale brak widocznych fal w kierunku wybrzeża – to idealne miejsce do uprawiania windsurfingu! Na plaży znajdują się szkoły oferujące naukę tego sportu.

Stare, tradycyjne wiatraki z XIX wieku na szczycie wzgórza z widokiem na wioskę. Same wiatraki znajdują się obecnie w cieniu znacznie wyższych, nowoczesnych turbin wiatrowych, wytwarzających energię elektryczną.

Elektrownia wiatrowa w pobliżu Alaçatı

Jak dotrzeć?: 

Dolmuszem kursującym z Çeşme. Czas przejazdu to około 20-25 minut.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: