Kilistra

Region: 

Współrzędne GPS: 37.666302, 32.206799
Zabytek lub zabytki: rzymskie, bizantyjskie

Niech nie zmylą Was zdjęcia ukazujące wykute w skałach domy i kościoły, przypominające podobne struktury z Kapadocji czy z Doliny Frygijskiej. Będzie tu mowa o maleńkiej wiosce Gökyurt, położonej nieco na uboczu od głównych tras komunikacyjnych, około 45 kilometrów na południowy-zachód od Konyi. W tym zapomnianym przez turystów i przez większość Turków miejscu znajdują się pozostałości starożytnej osady Kilistra czyli wykutego w skałach osiedla, które podobno odwiedził niegdyś sam święty Paweł.

Kilistra

Już z oddali widać, że wieś Gökyurt jest miejscem niezwykłym. Z drogi dojazdowej można podziwiać położoną na kamiennym wzgórzu osadę, którą zamiast murów obronnych otaczają naturalne kamienne iglice. Skrywają one jednak przed okiem podróżnych największą atrakcję czyli wykute w skałach pomieszczenia, z których nadal korzystają mieszkańcy wsi.

Kilistra

Zarys historii

Osada Kilistra została najprawdopodobniej założona w okresie hellenistycznym, w II wieku p.n.e. Jej rozwojowi sprzyjało położenie tuż przy tzw. Drodze Królewskiej czyli stworzonemu w V wieku p.n.e. przez perskiego władcę Dariusza I traktowi handlowemu, łączącemu jego stolicę w Persepolis z lidyjskim miastem Sardes. Ponieważ z Kilistry szlak ten wiódł na zachód przez Antiochię Pizydyjską, odwiedzoną podczas pierwszej podróży misyjnej przez świętego Pawła, niektórzy badacze przypuszczają, że odwiedził on również, niejako przy okazji, Kilistrę. Domysły te jednak nie znalazły do tej pory potwierdzenia, a odległość obu miejsc (przeszło 150 km) pozwala wątpić w spontaniczną wizytę apostoła w Kilistrze.

Kilistra

Osada rozwijała się w okresie rzymskim, z którego pochodzi znalezione na terenie wsi epitafium, sprytnie wykorzystane przez współczesnych mieszkańców jako próg domu. Dzięki jego odnalezieniu badaczom udało się potwierdzić antyczną nazwę osady. W czasach bizantyjskich w Kilistrze rozbudowano wykute w skałach domy, łączące się systemem korytarzy w podziemne miasto, przywodzące na myśl podobne osady znane z terenu Kapadocji.

Kilistra

Informacje praktyczne

Co prawda źródła tureckie zapewniają, że w przypadku wizyty grupy zorganizowanej może ona przenocować w lokalnym domostwie, przystosowanym do potrzeb turystów, jednak najrozsądniejszą decyzją jest zorganizowanie sobie noclegu w pobliskiej Konyi i odwiedzenie Kilistry w ramach wycieczki po okolicy. Najlepiej jest również zabrać ze sobą kosz piknikowy i zapas napojów, ponieważ na restauracje i sklepy spożywcze ciężko jest w Gökyurt liczyć.

Kilistra

Zwiedzanie

Pozostałości po antycznej osadzie Kilistra są rozrzucone po całym terenie objętym przez współczesną wieś Gökyurt i żeby je dokładnie obejrzeć trzeba się po wiosce trochę powłóczyć. Budowniczy skalnej osady byli mistrzami kamuflażu i niektóre wejścia do wykutych pomieszczeń są dobrze ukryte. Dopiero po podejściu bliżej można dostrzec prowadzące do nich otwory wejściowe. Część skalnych pomieszczeń zostało zaadaptowanych przez mieszkańców wsi i ciągle są wykorzystywane - jako magazyny, składy, obory i, niestety, wysypiska śmieci.

Kilistra

Wśród skalnych pokoi można wypatrzeć zarówno pomieszczenia mieszkalne, jak i budynki pełniące niegdyś funkcje religijne (kościoły i kaplice) oraz zadania publiczne (cysterny na wodę, koszary wojskowe, wieże obronne i miejsca produkcji wina). Wszystkie pomieszczenia posiadały system wentylacyjny oraz otwory zapewniające ich oświetlenie.

Kilistra

Podczas wędrówki przez wieś warto skorzystać z pomocy mieszkańców, którzy chętnie wskażą dwa najciekawsze skalne kościoły. Pierwszym z nich jest tzw. Kościół Kufrowy (tr. Sandıkkaya Kilise). Został on wykuty na planie krzyża i przypomina nieco kościół Belli Kilise z kapadockiej doliny Soğanlı. Drugi to Kościół Hiacyntowy (tr. Sümbül Kilisesi), który ma wiązać się ze wspomnianą powyżej wizytą w Kilistrze świętego Pawła.

Kilistra

Dojazd: 

Samochodem: Kilistra położona jest niedaleko trasy D696, łączącej Konyę z Antalyą. Jadąc z centrum Konyi należy pokonać tą trasą odległość 33 km i skręcić na południe (w lewo) tuż przez wsią Erenkaya. Po przejechaniu dalszych 13 km nie najlepszą drogą lokalną dojeżdża się do wsi Gökyurt.

Kilistra

Taksówką: kurs tam i z powrotem z Konyi, wraz z wliczonym czasem oczekiwania na miejscu, powinien kosztować około 120 TL.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: