Phaselis

Współrzędne GPS: 36.526192, 30.549545

Region: 

Phaselis to starożytne miasto na Wybrzeżu Licyjskim, położone w pobliżu wioski Tekirova. W czasach swojej świetności słynęło z upraw róż, z których wytwarzano wonny olejek.

Miasto założyli Rodyjczycy około 700 roku p.n.e. Z powodu swojego niezwykle korzystnego położenia w pobliżu dwóch naturalnych portów, Phaselis szybko zyskało na wadze i stało się najważniejszym portem zachodniej Licji, jak również centrum handlu odbywającego się pomiędzy Grecją, Azja, Egiptem i Fenicją.

Poznajcie dzieje Licyjczyków.


W czasie kolejnych podbojów miasto zdobywali Persowie, Aleksander Macedoński, Egipcjanie, Królestwo Rodos oraz w końcu Rzymianie. Przez pewien czas znajdowało się nawet w rękach piratów, nękających ustawicznie tę część Wybrzeża Śródziemnomorskiego.

W czasach bizantyjskich Phaselis zyskało nawet rangę biskupstwa, by w końcu podupaść w wyniku ciągłych najazdów pirackich, a następnie arabskich. Gdy Turcy Seldżuccy skupili swą uwagę na rozwoju portów w Alanyi i w Antalyi, Phaselis kompletnie straciło swoje znaczenie strategiczne.

Zwiedzanie:

Phaselis posiada trzy porty: północny, wojenny oraz chroniony (obecnie o największym znaczeniu). Przez środek miasta biegnie szeroka na 24 metry starożytna ulica. W mieście można podziwiać ruiny sklepów, magazynów oraz miejsc użyteczności publicznej: łaźni, agory i teatru. Zabytki te pochodzą z II wieku p.n.e. Dodatkowo w Phaselis znajdują się liczne sarkofagi.

Więcej informacji o Phaselis znajdziecie w relacji Mi Licja się podoba.


Dojazd: 

Autokarem kursującym na trasie Antalya - Kaş. Należy wysiąść na skrzyżowaniu z drogą na Tekirova, a następnie piechotą przejść się podążając za znakami około 3 kilometrów. Alternatywą jest złapanie taksówki.

Do Phaselis można również dotrzeć od strony morza, jednym z jachtów wycieczkowych.