Çiftlikköy

Współrzędne GPS: 38.293404, 26.280499

Region: 

Dzielnica wypoczynkowa będąca administracyjnie częścią Çeşme.

Centrum miasteczka

Çiftlikköy jest atrakcyjny w stosunku do Çeşme dla podróżników poszukujących noclegów w pensjonatach. W 2010 udało nam się znaleźć tutaj pensjonat z dostępem do kuchni i lodówki w cenie 50 lirów za pokój dwuosobowy. Zaletą tej lokalizacji jest bliskość plaż. Pensjonaty znajdują się niemal nad samą plażą miejską. Łatwiej jest stąd dojechać do plaż Altınkum oraz Pırlanta.

Plaża miejska

W ostatnim okresie polskie biura podróży zaczęły sprzedać oferty wyjazdów do hotelu Babaylon, który znajduje się na obrzeżach Çiftlikköy.

Pomnik Atatürka

Uzupełnienie - autorka Monika Zemła

Plaża należąca do hotelu Babaylon: kilkupoziomowa, na każdym poziomie drobny i średni piasek. Zejście do morza delikatne, piaszczyste dno, bez kamieni, żwiru itd. Woda bardzo czysta. Plaża jest niestety wąska i krótka, ale dla gości hotelu wystarczająca. Dostępne są leżaki, parasole, wielkie poduchy i daszki dla chcących ukryć się przed słońcem.

Plaża hotelu Babaylon Autorka zdjęcia - Monika Zemła

Idąc dróżką za daszkami dochodzimy do kamienistej części plaży gdzie można wsłuchać się w szum morza i podziwiać rozbijające się fale. Idealne miejsce na chwilę relaksu i wyciszenia z malowniczymi widokami.

Plaża hotelu Babaylon Autorka zdjęcia - Monika Zemła

Hotel Babaylon jest bardzo dobrze utrzymany, czysty, z pięknym ogrodem. Pokoje przestrzenne, z klimatyzacją, tv i lodówką, jedynie łazienki powinny być jak najszybciej odnowione. Z hotelu jest przepiękny widok na zatokę, w zależności od lokalizacji pokoju można z tarasu podziwiać przepiękne wschody bądź zachody słońca.

Zachód słońca Autorka zdjęcia - Monika Zemła

Z hotelu jest 10 min spacerkiem do miejscowości Çiftlikköy, 15 min dolmuszem do Çeşme (koszt to 3 liry w jedną stronę) bądź alternatywnie 7 minut taksówką (około 20 lirów w jedną stronę).

W centrum Çiftlikköy Autorka zdjęcia - Monika Zemła

W Çiftlikköy jest kilka niewielkich sklepików oraz kilka restauracji (rewelacyjne owoce morza oraz kanapki z kozim serem). Jedynym rozczarowaniem było brak możliwości zjedzenia kebaba :) Dla poruszających się samochodem ważna wskazówka, na ulicy Çiftlikköy są kolce, które składają się kiedy pojazd bardzo powoli przez nie przejeżdża, przy dużej prędkości ryzykuje się przebicie opon.

Restauracja Langusta w Çiftlikköy Autorka zdjęcia - Monika Zemła

Co warto zobaczyć: 

W Çiftlikköy znajduje się też kilka restauracji oferujących wybór dań z ryb i owoców morza.

Port kutrów rybackich

Jak dotrzeć?: 

Dolmusze między Çiftlikköy a Çeşme kursują w odstępach około 15 minut. Çiftlikköy jest przystankiem na trasie do plaży Altınkum, więc czasem, zwłaszcza w weekend, może być problem ze złapaniem transportu do Çeşme, bo dolmusze dojeżdżają tu już przepełnione.

Nabrzeże