Bazar Czterdziestu Łyżek w Tarsus

Współrzędne GPS: 36.916075, 34.896532

Położenie w mieście: 

Bazar Czterdziestu Łyżek (tr. Kırkkaşık Bedesten) to kryty targ, którego historia jest ściśle związana ze stojącym po sąsiedzku Wielkim Meczetem. Jest nie tylko atrakcją historyczną dla turystów odwiedzających miasto Tarsus, ale również pełni funkcję czysto komercyjną jako popularne targowisko.

Wielki Meczet w Tarsus

Zarys historii

Bedesten został wzniesiony w 1579 roku, jako fundacja religijna (tr. vakıf) czyli darowizna na rzecz Wielkiego Meczetu. Fundatorem był zarządca Tarsu z rodu Radamanidów - İbrahim Bey, który ufundował również sam meczet.

Początkowo budynek służył jako hotel dla podróżnych, kuchnia wydająca posiłki dla ubogich oraz medresa czyli szkoła religijna. Rolę handlową zaczął odgrywać dopiero w XX wieku. W latach 1960-61 bedesten został gruntownie odremontowany i otwarty jako kryty bazar, prowadzony przez fundację religijną.

Miasto Tarsus wynajęło bazar od Dyrektoratu Fundacji Religijnych i wykonało kolejny remont w 2004 roku. Pomieszczenia zostały wynajęte lokalnym przedsiębiorcom, aby wspierać rozwój społeczno-ekonomiczny oraz kulturalny miasta. Pierwsi klienci odwiedzili świeżo wyremontowany bazar 7 marca 2007 roku.

Wielki Meczet w Tarsus

Architektura

Bedesten zbudowano na planie prostokąta o powierzchni wynoszącej około 600 metrów kwadratowych. Za materiał budowlany posłużyły cięte bloki kamienia. Do wnętrza prowadzą dwie bramy osłonięte sklepieniem kolebkowym. Znajdują się one po wschodniej i zachodniej stronie budynku. Dach budowli składa się z pięciu niewielkich kopuł. Dwie dodatkowe, jeszcze mniejsze kopuły, znajdują się po obu stronach zachodniego portalu. We wnętrzu bedestenu znajduje się 21 pomieszczeń.

Wielki Meczet w Tarsus

W przeszłości bazar był znany jako Biały Bedesten. Nazwa "Bazar Czterdziestu Łyżek" jest wynikiem nieporozumienia. Na frontonie budowli są wyrzeźbione kwiaty lotosu. Dla niewprawnego w niuansach sztuki oka wyglądają one jak łyżki.

Informacje praktyczne

Wstęp na teren bazaru jest darmowy. Stoiska działające na bazarze oferują tandetne pamiątki dla turystów, ale również lokalnie wytwarzaną żywność, wytwory rzemieślnicze oraz ceramikę.

Wielki Meczet w Tarsus

Położenie

Bazar stoi na północny-zachód od Wielkiego Meczetu, przy ulicy Sayman, w dzielnicy Nur.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: 

Odpowiedzi

informacje praktyczne ...

Czy widoczne czterokołowce świadczą o dobrym czyli darmowym parkingu a jeśli nie to gdzie trzeba ustawić swoją bryczkę ?

Parkowanie w Tarsus

Parkowanie w Tarsus jest darmowe, ale i tak miasto jest na tyle małe, że gdzie by się nie zostawiło pojazdu, to i tak na piechotę łatwo obejśćnajważniejsze atrakcje.

Kırkkaşık Bedesten

Piękna nazwa! Ale dla tłumacza google nieprzetłumaczalna na polski! Na angielski, niemiecki - tak, z polskiego na turecki- tak, ale z tureckiego na polski Kırkkaşık Bedesten pozostaje Kırkkaşık Bedesten.