Autor:
Wydawnictwo:
Rok wydania:
Język:
Orientacyjna cena książki:
Rodzaj książki:
Tytuł pozycji jest nieco mylący, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Ta książka to o wiele więcej niż atlas historyczny - to obszerne kompendium wiedzy na temat Pisma Świętego, atlas oraz album z reprodukcjami dzieł mistrzów palety i przepięknymi fotografiami miejsc i eksponatów związanych z Biblią.
Hasłem przewodnim, prowadzącym czytelnika przez karty Atlasu, jest pytanie "Gdzie się to wydarzyło?". Czytając Pismo Święte niejednokrotnie można zadawać sobie to pytanie, a Atlas Miejsc Biblijnych stara się w jak najbardziej precyzyjny, a zarazem przejrzysty sposób udzielić nam zadowalającej odpowiedzi.
Książka to praca zbiorowa, na którą składa się olbrzymi wysiłek autorski i edytorski 27 współautorów - naukowców żydowskich, katolickich i protestanckich, reprezentujących różne pozycje teologiczne. Jest więc dziełem prawdziwie ekumenicznym, które umożliwia porównanie punktów widzenia przedstawicieli różnych religii.
Główna część książki podzielona jest na osiem następujących części:
- Geografia i historia krain biblijnych
- Stworzenie świata i czasy patriarchów
- Sędziowie
- Królowie
- Prorocy i sprawiedliwi
- Podbój królestw
- Życie Jezusa z Nazaretu
- Głoszenie Ewangelii
Dodatkowo książka zaopatrzona jest we Wprowadzenie, które przybliża czytelnikom historię powstania Biblii, jej rozprzestrzenianie się po świecie oraz tajniki archeologii biblijnej. Na końcu tomu znajdują się Dodatki:
- Tablice
- Biblijne drzewa genealogiczne
- Bibliografia
- Słowniczek
- Wykaz cytatów
- Indeks nazw geograficznych występujących na mapach
- Indeks
- Podziękowania
Całość liczy sobie 575 stron, a Atlas jest starannie wydany w twardej oprawie.
Z punktu widzenia miłośników Turcji Atlas Miejsc Biblijnych jest interesujący z kilku powodów. Po pierwsze przedstawia Azję Mniejszą jako istotną arenę, na której rozgrywało się wiele wydarzeń biblijnych. Zazwyczaj dzieje opisane w Biblii kojarzone są z terenami obecnego Izraela, tymczasem posiadały one o wiele większy rozmach geograficzny. Dlatego też książka omawia geografię, uwarunkowania klimatyczne i historię Azji Mniejszej. Warto wziąć te informacje pod uwagę planując wyprawę do Turcji. Być może nawet ktoś pokusi się o wędrówkę śladami wydarzeń biblijnych, które rozegrały się w Anatolii.
Po drugie, w Atlasie znajdziemy szczegółowy opis podróży świętego Pawła, nieoficjalnego patrona wędrowców w sandałach, jak również interpretację Apokalipsy świętego Jana, w której mowa jest o siedmiu Kościołach, znajdujących się w zachodniej części obecnej Turcji.